កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ក្រុមកាយរឹទ្ធិរៀមច្បងរាជធានីភ្នំពេញ សហការជាមួយការិយាល័យយុវជន នៃមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា រាជធានីភ្នំពេញ និងសមាគមអប់រំសីលធម៌អន្តរជំនាន់ បានរៀបចំពិធីខមាទោស និងដឹងគុណគ្រូចូលនិវត្តន៍ នៅវិទ្យាល័យ ជាស៊ីម សន្ធរម៉ុក ស្របទៅ​នឹង​កម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយអត្ថន័យទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ក្រោមប្រធានបទ «រួមគ្នាលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពសង្គម ផ្តើមចេញពីក្តីស្រឡាញ់ប្រកបដោយសីលធម៌»។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ ឯកឧត្តម ឈួរ សុបញ្ញា លើកឡើងថា ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ គួរត្រូវបានបកស្រាយក្នុងន័យសង្គម និងសីលធម៌ មិនត្រឹមជាការបង្ហាញអារម្មណ៍ផ្ទាល់ខ្លួនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាការអនុវត្តន៍ក្តីស្រឡាញ់តាមរយៈការដឹងគុណ និងការគោរពអ្នកមានគុណ។ ការខមាទោស និងការថ្លែងអំណរគុណចំពោះគ្រូ គឺជាការអប់រំចិត្តយុវជនឱ្យចេះ​ទទួល​ខុសត្រូវ ចេះគោរព និងចេះថែរក្សាតម្លៃវប្បធម៌ជាតិ។ ពេលយុវជនមានបេះដូងដឹងគុណ នោះសង្គមនឹង​មានមូលដ្ឋាន​រឹងមាំប្រកប​ដោយសីលធម៌ គុណធម៌ និងសាមគ្គីភាព។
ឯកឧត្តម ឈួរ សុបញ្ញា មានប្រសាសន៍ថា ពេលយុវជនចេះសំពះសុំអភ័យទោស និងថ្លែងអំណរគុណ ចំពោះអ្នកបង្រៀន និងផ្តល់ចំណេះដឹង នោះពួកគេកំពុងបណ្តុះគុណធម៌ក្នុងខ្លួន និងកំពុងរួមចំណែកកសាងសង្គមសន្តិភាព។ ដោយឡែក កម្មវិធីខមាទោស និង​ដឹងគុណ ដែលរៀបចំឡើងនេះ មិនត្រឹមជាពិធីការបែបប្រពៃណីទេ ប៉ុន្តែជាវេទិកាអប់រំសង្គម ដែលបញ្ជាក់ថា ក្តីស្រឡាញ់ប្រកបដោយសីលធម៌ គឺជាគ្រឹះនៃសុខុមាលភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។យុវវ័យដែលចេះដឹងគុណ នឹងក្លាយជាពលរដ្ឋល្អ។
“យុវវ័យដែលមានសីលធម៌ នឹងក្លាយជាអ្នកដឹកនាំល្អនៅថ្ងៃខាងមុខ។ ហើយយុវវ័យដែលចេះស្រឡាញ់ដោយ​មានការ​ទទួលខុសត្រូវ នឹងក្លាយជាថាមពលវិជ្ជមានសម្រាប់សង្គមជាតិ”
លោក ង៉ែត ចាន់សុខ ប្រធានការិយាល័យយុវជន រាជធានីភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីខមាលទោស និង​ដឹងគុណគ្រូ គឺជាគំរូអប់រំដ៏មានអត្ថន័យ ដែលបង្ហាញថា សុខុមាលភាពសង្គម មិនអាចកើតឡើងដោយច្បាប់ ឬគោលនយោបាយ​តែប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែត្រូវចាប់ផ្តើមពីការកសាងចិត្តមនុស្ស។ ក្នុងសម័យឌីជីថល ដែលយុវជនទទួលឥទ្ធិពលពីព័ត៌មាន និងវប្បធម៌ចម្រុះ ក្តីស្រឡាញ់ត្រូវមានសីលធម៌ជាគោលដៅ មានការទទួលខុសត្រូវ និងមានការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោកបានលើកទឹកចិត្តឱ្យ​យុវជនបន្តអនុវត្តវប្បធម៌ដឹងគុណដោយមិនត្រឹមជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ ប៉ុន្តែជាទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីបង្កើនសាមគ្គីភាព និងជំនឿទុកចិត្តក្នុងសង្គម។ លោក ចាន់សុខ មានប្រសាសន៍ថា ការខមាទោសគ្រូនៅថ្ងៃនេះ គឺជាអនុស្សាវរីយ៍ឱ្យ​យុវជនចងចាំថា មនុស្សមិនអាចជោគជ័យដោយខ្លួនឯងឡើយ, នៅពីក្រោយភាពជោគជ័យ មានការប្រឹងប្រែងរបស់គ្រូ មាតាបិតា និងសង្គម។ ដូច្នេះ យុវជនត្រូវបម្លែងក្តីស្រឡាញ់ទៅជាការខិតខំរៀនសូត្រ ការអនុវត្តវិន័យ ការចូលរួមសកម្មភាពសង្គម និងការពារកិត្តិយសខ្លួនឯង៕