ក្រសួងអប់រំជ្រើសរើសសិស្ស ១០០នាក់ ចូលរៀនផ្នែកបច្ចេកទេសនៅខេត្តសៀមរាប
ភ្នំពេញ – ជាឱកាស​ដ៏​ល្អមួយ​សម្រាប់​អ្នក​ដែល​ចង់​ចេះ​ជំនាញ​បច្ចេកទេសកសិកម្ម កុំព្យូទ័រ និងសេវាម្ហូបអាហារ ពេលនេះ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានប្រកាស​ជ្រើសរើស​សិស្ស​ចំនួន ១០០នាក់ឱ្យ​ចូលរៀនដោយ​ឥតបង់ថ្លៃនៅមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំបច្ចេកទេសមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន ដែលមានទីតាំង​ស្ថិតនៅក្នុងបរិវេណសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការខេត្តសៀមរាប។
សម្រាប់ជំនាញបច្ចេកទេសនេះ មាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល៣ខែ និង៧ខែ ក្នុង​នោះរួមមាន ៖ ទី១. ផ្នែកកសិកម្ម សិក្សាអំពីការបណ្តុះផ្សិតចំបើង និងបណ្តុះផ្សិតអំបោះ ចំនួន ២០នាក់ ។ ទី២. ផ្នែកកសិកម្ម សិក្សាអំពី ដំណាំលើទឹក ដំណាំលើដី ធ្វើជី ធ្វើថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិតបែបធម្មជាតិ ចំនួន ២០នាក់ ។ ទី៣. ផ្នែកកុំព្យូទ័រដ្ឋបាលទូទៅ (Microsoft Office Word និង Excel) ចំនួន ២០នាក់ សិក្សារយៈពេល ៣ខែ ។ ទី៤. ផ្នែកកែច្នៃអាហារ ចំនួន ២០នាក់ និងទី៥. ផ្នែកសេវាម្ហូបអាហារនិងភេសជ្ជៈ ចំនួន ២០នាក់ សិក្សារយៈពេល៧ខែ ។
លក្ខខណ្ឌនៃការដាក់ពាក្យសុំចូលរៀន ជាបេក្ខជនដែលធ្លាក់ ឬជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ បានចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ យ៉ាងតិច ២ដូស និងភ្ជាប់មកជាមួយនូវបណ្ណទទួលវាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ ។ លើសពីនេះ បេក្ខជនជានារីភេទត្រូវបានផ្តល់អាទិភាព ចេះប្រាស្រ័យទាក់ទង និងធ្វើការជាក្រុមគោរពបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង មានសីលធម៌រស់នៅល្អ និងចូលរួមសហការរាល់ការងាររបស់មជ្ឈមណ្ឌលអប់រំបច្ចេកទេសមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន ។
ការចែកពាក្យ និងទទួលពាក្យចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ នៅមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំបច្ចេកទេសមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន ខេត្តសៀមរាប ចាប់ពីម៉ោង ៧:៣០នាទី ដល់ម៉ោង ១១:៣០នាទី និងពេលរសៀលចាប់ពីម៉ោង ១៣:០០នាទី ដល់ម៉ោង ១៧:០០នាទី ។
កាលបរិច្ឆេទប្រឡងចូល ថ្ងៃទី២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ដោយក្នុងនោះ ថ្ងៃផ្សាយលទ្ធផលប្រឡង ថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១ និងកាលបរិច្ឆេទចូលរៀន ថ្ងៃទី២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១ ។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមទំនាក់ទំនងទូរស័ព្ទលេខ ០១៧ ៨៥៦ ៨៣៦/ ០៨៥ ៧៤៧ ៤៤/ ០៩២ ២២០ ០២៣/ ០១៥ ៣៧៦ ៦៧៧ ។ គួរជម្រាបជូនថា ការផ្តល់វិញ្ញាបនបត្របច្ចេកទេសក្រោយប្រឡងបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលជំនាញនីមួយៗ សិស្សនឹងទទួលបានវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់ការសិក្សាពីមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំបច្ចេកទេសមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន ដែលមានការទទួលស្គាល់ដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ៕