សាលា​ TVET ត្រៀមដាក់បញ្ចូល​កម្មវិធីជួសជុលរថយន្តអគ្គិសនី​​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សា
សាលា​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) កំពុងត្រៀម​ក្នុងការ​ដាក់បញ្ចូល​កម្មវិធី​ជួសជុលរថយន្តអគ្គិសនី (EV Car) ទៅ​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សា​របស់ខ្លួន​សម្រាប់វគ្គសិក្សា​នៅឆ្នាំក្រោយនេះ បន្ទាប់ពីមើលឃើញ​នូវ​ការ​កើន​ឡើង​ជាបន្ត​បន្ទាប់ នៃការ​ប្រើប្រាស់​យានយន្ត​អគ្គិសនី​នៅ​កម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ជិន ដារា នាយកវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI) មានប្រសាសន៍ថា ដោយ​មើលឃើញ​ពីការ​កើនឡើង និងនិន្នាការ​នៃការ​ប្រើប្រាស់យានយន្ត​អគ្គិសនីនៅកម្ពុជា វិទ្យាស្ថាន ITI នឹងដាក់បញ្ជូលកម្មវិធីសិក្សាបន្ថែមជំនាញជួសជុលរថយន្តអគ្គិសនី (EV) ក្នុងកម្មវិធីសិក្សា TVET ហើយ​បច្ចុប្បន្ន កម្មវិធីនេះ ក៏​ស្ថិត​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សាថ្មីក្នុងកម្មវិធីសិក្សាផ្ទៃក្នុងរបស់វិទ្យាស្ថានរួចហើយ និងកំពុងរង់ចាំអ្នកជំនាញខាងក្រុមហ៊ុនឯកទេសចូលរួមបន្ថែម ដើម្បីឱ្យកម្មវិធីសិក្សាកាន់តែល្អ។
បើតាម ឯកឧត្តម ជិន ដារា វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI) នឹងត្រៀមបើកបង្រៀន និងទទួលសិស្សចូលសិក្សាជំនាញជួសជុលយានយន្តអគ្គិសនី នៅវគ្គសិក្សាថ្មីឆ្នាំ២០២៤-២០២៥។ ឯកឧត្តមបន្ថែមថា ការចាប់ផ្ដើមវគ្គសិក្សាថ្មីនេះ នឹងមានផ្ដល់ជូនការសិក្សាក្នុងកម្រិតចាប់ពីសញ្ញាបត្របច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ១(៤ខែ) រហូតដល់ សញ្ញាបត្របច្ចេកទេសជាន់ខ្ពស់ ឬហៅថា បរិញ្ញាបត្ររង(២ឆ្នាំ) ។
តាមរបាយការណ៍​របស់ក្រសួងសាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន គិតត្រឹមខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ ការចុះបញ្ជីយានយន្តអគ្គិសនីនៅ​កម្ពុជាមានចំនួន ៣ ៦៧៦គ្រឿង ។ ក្នុងនោះដើម្បីសម្រួល​ដល់ការធ្វើចរាចរណ៍​របស់យានយន្តអគ្គិសនី ​កម្ពុជា​ក៏​ដាក់​ឱ្យ​មាន​ទីតាំងបញ្ចូលថាមពលអគ្គិសនីនៅទូទាំងប្រទេសចំនួន ២១កន្លែង ខណៈដែលមានទូបញ្ចូលថាមពលយានយន្តអគ្គិសនីលឿនខ្លាំងសរុបចំនួន ២៧ទូ។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើប្រាស់រថយន្តអគ្គិសនី ឬ EV Car គឺជាចលនាមួយ​ដែល​មិន​អាច​ទប់ស្កាត់បានទេ ដោយសារតែបច្ចុប្បន្ន រថយន្តដែលប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាថាមពលអគ្គិសនី គឺកាន់តែច្រើនទៅៗ ហើយ​គុណភាពនៃការប្រើប្រាស់រថយន្តនេះ ក៏​កាន់តែធុន និង​បើកបរកាន់តែបានឆ្ងាយ ។ ជាមួយ​គ្នានេះ ជាការជួយ​ដល់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការ​សម្រេចបាន​នូវ​គោលនយោបាយជាតិ ស្ដីពីការអភិវឌ្ឍវិស័យយានយន្តអគ្គិសនី ២០២៤-២០៣០ ក្រសួងការងារនឹងធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាលធនធាន​មនុស្ស ឱ្យចេះជួសជុល ឱ្យចេះថែទាំ ហើយ​នឹង​ចេះគ្រប់គ្រង​ទៅលើគ្រឿងយន្ត ក៏​ដូចជាម៉ាស៊ីនដែលប្រើប្រាស់ដោយអគ្គិសនីនេះ។
បើតាម ឯកឧត្តម ហេង សួរ ក្នុងរយៈពេល១ ទៅ២ឆ្នាំទៀត គឺទីផ្សារយានយន្តអគ្គិសនី (EV) នឹងកើនច្រើនឡើង ដូច្នេះអ្នកដែល​មានជំនាញ ខាងផ្នែក EV បើទោះបីជាបម្រើការងារនៅយានដ្ឋាន ឬក៏​បើកយានដ្ឋានខ្លួនឯង គឺ​​នឹងមានអតិថិជនដែលមានរថយន្ត EV កាន់តែច្រើន។
ឯកឧត្តម ប៉េង ពោធិ៍នា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន មានប្រសាសន៍ថា វិស័យយានយន្តអគ្គិសនីត្រូវបានកំណត់ជាវិស័យមួយក្នុងចំណោមវិស័យដែលមានសក្តានុពលខ្ពស់ ក្នុងការចូលរួមមិនត្រឹមតែជួយ​ដល់ការលើកកម្ពស់បរិស្ថាន និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសុខុមាលភាពសាធារណៈប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជំរុញសន្ទុះនៃការធ្វើពិពិធកម្មមូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ច និងពង្រឹងសន្តិសុខថាមពលផងដែរ៕