ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំនេះ រំពឹងថា នឹងទាក់ទាញ​អ្នក​ចូលរួម​លើសពី៦ម៉ឺននាក់
អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានសម្តែង​ក្តីរំពឹងថា ទិវាជាតិ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ លើកទី៧ ដែលនឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃទី១៥-១៦ ខែមិថុនា នឹងទាក់ទាញ​អ្នក​ចូលរួម​ប្រមាណជាង៦ម៉ឺននាក់​នៅទូទាំង​ប្រទេស។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ទិវាជាតិបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដែលនឹង​ប្រព្រឹត្តទៅនៅចុងសប្តាហ៍នេះ មានអង្គភាពថ្នាក់ជាតិ​ចូលរួម​ចំនួន ១០៤អង្គភាព ដែលស្មើនឹង​ ១២៥ស្តង់ និង​សម្រាប់ថ្នាក់ក្រោមជាតិ​ចំនួន ២៨០អង្គភាព ទាំង​២៤ខេត្ត ហើយ​លោក​រំពឹងថា នឹងទាក់ទាញ​អ្នក​ចូលរួម​សរុប​ប្រមាណជាង​៦ម៉ឺននាក់។
សូមជំរាបថា ទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់គុណភាព គុណតម្លៃ និងកិត្តិនាមនៃការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយ ជំរុញ លើក ទឹកចិត្តទៅដល់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត យុវជន មាតាបិតាអាណាព្យាបាល កម្មករនិយោជិត និយោជក និងផ្នែកឯកជន ព្រមទាំងសាធារណជនទូទៅ ឱ្យបានយល់ដឹងកាន់តែច្បាស់ និងទូលំទូលាយអំពីសារៈសំខាន់នៃ ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ព្រមទាំងចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការអភិវឌ្ឍកម្លាំងពលកម្មជំនាញប្រកបដោយគុណភាព ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះ ទិវាជាតិអប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ត្រូវធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ «TVET រៀនឱ្យចប់ ឱ្យចេះ ឱ្យមានការងារ»។
បន្ថែមពីនេះ ក៏មានរៀបចំកម្មវិធីប្រឡងធ្វើតេស្តវាយតម្លៃទទួលស្គាល់ការសិក្សាពីមុន និងសមត្ថភាពបច្ចុប្បន្ន , កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងជ្រើសរើសសមិទ្ធផលស្នាដៃប្រកបដោយគំនិតច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្តន៍ថ្មី របស់សិស្ស និស្សិត មហាជន វិស័យឯកជន និងវិស័យពាក់ព័ន្ធ ដែលជាប្រយោជន៍ដល់ការស្រាវជ្រាវ និងបម្រើដល់វិស័យនានានៅក្នុងសង្គមផងដែរ ដោយបេក្ខជន បេក្ខនារី ដែលប្រឡងជាប់នឹងទទួលបានសញ្ញាបត្របញ្ជាក់សមត្ថភាព ហើយស្នាដៃដែលទទួលបានការគាំទ្រច្រើនជាងគេ នឹងទទួលបានរង្វាន់លើកទឹកចិត្ត ។ ហើយ​លើសពីនេះ ក្នុងកម្មវិធីទិវាជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈលើកទី៧ ក៏មានការចែករំលែកបទពិសោធន៍ពី វាគ្មិនជាតិ និងអន្តរជាតិ ព្រមទាំងមានកម្មវិធីកម្សាន្តសប្បាយជាច្រើនទៀត៕