មហោស្រពល្ខោនយីកេទូទាំងប្រទេសឆ្នាំ២០២៥ ត្រឡប់មកវិញក្រោយផ្អាកអស់រយៈពេល២៥ឆ្នាំ
មហោស្រពល្ខោនយីកេទូទាំងប្រទេសឆ្នាំ២០២៥ បានប្រកាស​បើកជាផ្លូវការ​កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២០ វិច្ឆិកា ម្សិលមិញ នៅសាលសន្និសីទចតុមុខ រាជធានីភ្នំពេញ បន្ទាប់ពីបើកលើកដំបូងកាលពីឆ្នាំ​២០០០ ​នៅ​សាល​មហោស្រព​ខេត្តតាកែវ។
លោកជំទាវ ឡងឌី សាន់ណារ៉ា រដ្ឋលេខាធិកានៃក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់លោកជំទាវបណ្ឌិតសភារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ មានប្រសាសន៍ថា មហោស្រពល្ខោនយីកេទូទាំងប្រទេសឆ្នាំ២០២៥ នឹងប្រព្រឹត្តទៅពីថ្ងៃទី២០-២៣ ខែវិច្ឆិកា ក្រោមប្រធានបទ «គុណធម៌ និងកតញ្ញូ» ដើម្បីចូលរួមសម្ដែងការដឹងគុណ ថែរក្សា និងផ្សព្វផ្សាយទៅកាន់មហាជន ជាពិសេសអន្តរជាតិបានស្គាល់បន្ថែមអំពីសិល្បៈខ្មែរមួយនេះ។
លោកជំទាវ ឡងឌី សាន់ណារ៉ា ក៏​បានសង្កត់ធ្ងន់ដែរថា ក្រៅពីកិច្ចការទូទៅដែលពាក់ព័ន្ធនឹងសិល្បៈ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ តែងតែយកចិត្តទុកដាក់ចូលរួមថែរក្សា និងផ្សព្វផ្សាយអំពីសិល្បៈសម្បូរបែបរបស់ដូនតាខ្មែរ ជាពិសេសសិល្បៈល្ខោន ដែលពុំសូវមានអ្នកស្គាល់។ ការខិតខំផ្សព្វផ្សាយនេះ អាចដើរទៅមុខ ក៏ត្រូវមានការចូលរួមយ៉ាងខ្លាំងក្លាពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងប្រជាជនខ្មែរទាំងអស់ ជាពិសេសសិល្បៈករ សិល្បៈការិនី និងកូនខ្មែរជំនាន់ក្រោយដែលកំពុងចាប់យកសិល្បៈបែបល្ខោននេះ។
ដោយក្ដីដឹងគុណពីភាពសុខសាន្ត នៅ​ក្នុង​ឱកាសបើកដំណើរមហោស្រពល្ខោនយីកេទូទាំងប្រទេសឆ្នាំ២០២៥ លោកជំទាវ ឡងឌី សាន់ណារ៉ា ក៏​បាន​ថ្លែងនូវ​ការដឹងគុណដល់វីរកងទ័ពកម្ពុជាទាំងអស់ដែលបានលះបង់កម្លាំងកាយ និងចិត្ត សាច់ស្រស់ ឈាមស្រស់ក្នុងការឈរជើងតាមបណ្ដាព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ដើម្បីការពារបូរណៈភាពទឹកដី និងដើម្បីឱ្យប្រជាជនខ្មែរទាំងអស់បានរស់នៅសុខស្រួលដោយសន្តិភាព។ លើសពីនេះ លោកជំទាវ ឡងឌី សាន់ណារ៉ា សូមអំពាវនាវដល់កូនខ្មែរគ្រប់រូបគួរគ្បីខិតខំស្វែងយល់ និងរៀនសូត្រពីវប្បធម៌ សិល្បៈខ្មែរឱ្យបានល្អ និងច្បាស់លាស់ ដើម្បីបញ្ចៀសការយល់ច្រឡំ និងការបាត់បង់ដោយប្រការណាក្ដី។
“មានតែកូនខ្មែរខ្លួនឯងស្គាល់ច្បាស់ពីរបស់ខ្លួន ទើបយើងមិនបាត់បង់នូវអ្វីដែលដូនតាបានបន្សល់ទុកឱ្យ”
សូមជំរាបជូនថា នៅក្នុងអំឡុងមហោស្រពរយៈពេល៤ថ្ងៃនេះ មានការសម្តែងល្ខោនយីកេ រឿងអ្នកតា​ឃ្លាំង​មឿង រឿងទុំទាវ ត្រង់ឈុតទាវចូលម្លប់ និងរឿងម៉ាក់ថឺង ត្រង់ឈុតសែងស្គរ ដោយ​សិល្បករ សិល្បការី នាយកដ្ឋានសិល្បៈទស្សនីយភាព។ ចំណែកនៅថ្ងៃទី២៣ ជាថ្ងៃ​ប្រកាស​លទ្ធផលមានការសម្តែងល្ខោនយីកេ រឿងកំហុសអ្នកណា ដោយក្រុមនិស្សិត​ពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទ វិចិត្រសិល្បៈ។
ក្នុងនោះក៏​មានការប្រកួតប្រជែងសម្តែងយីកា ពីក្រុមសិល្បៈចំនួន៥ដែល​ត្រូវបានជម្រុះមក​កាន់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ គឺ ក្រុមសាមុត មកពីខេត្តបន្ទាយមានជ័យ, ក្រុមរស្មីអូរក្រសារ មកពីខេត្តកែប, ក្រុម ខ្ញុំស្រឡាញ់វប្បធម៌នៃ ស.ស.យ.ក មកពីខេត្តកំពង់ស្ពឺ, ក្រុមសិល្បៈយុវជន ជំនាន់ថ្មីចំបក់កោង មកពីខេត្តស្វាយរៀង និង ក្រុម រស្មីវិបុល ក្រុងដូនកែវ មកពីខេត្តតាកែវ៕​