ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុងឱកាសចូលរួមបើកមហោស្រពជាតិលើកទី១ ស្តីពីពិព័រណ៍ការអប់រំស្ទែម នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងគ្រោងនឹងពង្រីកកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មីចំនួន១៥កន្លែងទៀតនៅពេលខាងមុខ។
បច្ចុប្បន្ននេះ កម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មីត្រូវបានក្រសួងអប់រំយកទៅអនុវត្តនៅសាលារៀនចំនួន ១១កន្លែង ស្ថិតនៅខេត្តកណ្តាល កំពង់ស្ពឺ កំពង់ចាម ស្វាយរៀង និងរាជធានីភ្នំពេញ។
សាលារៀនជំនាន់ថ្មី គឺជាកម្មវិធីសិក្សាថ្មីមួយដែលក្រសួងអប់រំបានដាក់ឱ្យអនុវត្តចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៦មក ដើម្បីជួយដល់ប្រព័ន្ធអប់រំនៅកម្ពុជាឱ្យមានលទ្ធភាពប្រកួតប្រជែងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពជាមួយប្រព័ន្ធអប់រំបណ្តាប្រទេសក្នុងសហគមន៍អាស៊ាន ដែលកំពុងតែទាមទារជាបន្ទាន់នូវកម្លាំងពលកម្មប្រកបដោយជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១។
យោងតាមគោលនយោបាយស្តីពីសាលារៀនជំនាន់ថ្មី កម្មវិធីសិក្សា នៅសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ត្រូវបានដាក់បញ្ចូលនូវមុខវិជ្ជាសិក្សាផ្នែកស្ទែម ដែលរួមមានមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា ព្រមជាមួយនឹងភាសាបរទេស។
ជាមួយគ្នា ក៏មានការបង្កើនម៉ោងបង្រៀនដល់ ៣៤ម៉ោងសិក្សាក្នុងមួយសប្តាហ៍នៅកម្រិតបឋមសិក្សា និង ៤០ម៉ោងសិក្សាក្នុងមួយសប្តាហ៍សម្រាប់មធ្យមសិក្សា។