ក្រសួងអប់រំរកឃើញយុវជនឆ្នើម ២ក្រុម ឡើងទៅកាន់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ កម្មវិធីជជែកដេញដោលថ្នាក់ជាតិ ២០២៣
ភ្នំពេញ – ក្រោយ​ការ​ប្រកួត​ជម្រុះជាបន្តបន្ទាប់ ទីបំផុតទៅ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានរកឃើញបេក្ខជន​ចំនួន២ក្រុម ដើម្បីទៅ​កាន់ការ​ប្រកួត​វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជន​ថ្នាក់ជាតិ​រដូវកាលទី៤ ឆ្នាំ​២០២៣ ដែល​គ្រោងប្រព្រឹត្ត​ទៅនៅ​ថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២៣ខាងមុខ ក្រោមប្រធានបទ «ឥទ្ធិពលនៃបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI គឺជាកត្តាគន្លឹះដល់អនាគតភាពនៃវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា»។
យុវជន​ចំនួន២ក្រុម ដែលឈានទៅ​ដល់​ការ​ប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ គឺយុវជន​មក​ពីសាលាបញ្ញាសាស្រ្តអន្តរជាតិខេត្តបាត់ដំបង និង​ក្រុមយុវជន​មក​ពី​សាលា​ចំណេះដឹងទូទៅ មីគីវ៉េ រាជធានីភ្នំពេញ ក្រោយ​ពីពួកគេ​បានឈ្នះ​ក្រុមយុវជន​ពីរក្រុមផ្សេង​ទៀត​នៅ​ក្នុង​វគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រកាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​ម៉ានី រាជធានីភ្នំពេញ ។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់កម្មវិធីប្រកួតជជែកដេញដោលយុវជន​ថ្នាក់​ជាតិ​នៅឆ្នាំនេះ គឺខុសប្លែកពីឆ្នាំមុនៗ ដោយ​ក្រៅពីកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនជាក្រុម ដែលបានបើកចំហរយ៉ាងទូលាយសម្រាប់យុវជនមកពី២៥រាធានីខេត្ត ក្រសួងក៏បានបញ្ចូលកម្មវិធីវោហាស័ព្ទឆ្នើមមួយទៀតក្នុងរបៀបវារៈ ដែលជាកម្មវិធីនិយាយជាសាធារណៈសម្រាប់យុវជន។
យុវជន សាលាវ ខៃស៊ីង តំណាងក្រុមវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន កំពង់សិលា និង យុវជន សៀ សាក់ តំណាងក្រុម វិទ្យាល័យ ស្វាយលើ បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា បើទោះជាក្រុមខ្លួន​មិនមានឱកាសបន្តដំណើរទៅកាន់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ ប៉ុន្តែពួកគេទទួលបានបទពិសោធន៍ និងចំណេះដឹងជាច្រើនពីកម្មវិធី ជាពិសេសគឺការបង្កើនភាពក្លាហាន និងការបំពេញការងារជាក្រុម។ លើសពីនេះ ពួកគេពិតជាកោតសរសើរចំពោះសមត្ថភាពបេក្ខជនមកពីគ្រប់ក្រុមទាំងអស់ ដោយមានទាំងភាពក្លាហាន ការយល់ដឹង ការគិត ការនិយាយ និងការត្រៀមខ្លួន។ យុវជន សៀ សាក់ លើកឡើងថា «ការឈានមកដល់វគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រគឺជា មោទនភាពយ៉ាងធំធេង​សម្រាប់ខ្ញុំ និងក្រុម។»
ចំណែក យុវតី មន សុធម្មបញ្ញា តំណាងក្រុមសាលាបញ្ញាសាស្ត្រអន្តរជាតិ ខេត្តបាត់ដំបង និងយុវតី ហួ លីហ័រ តំណាងក្រុម សាលាចំណេះដឹងទូទៅ មីគីវ៉េ រាជធានីភ្នំពេញ ដែលនឹងត្រូវបន្តដំណើរទៅកាន់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ បានបង្ហាញភាពរីករាយ និងមោទនភាពដែលទទួលភាពជោគជ័យក្នុងវគ្គនេះ។ ពួកគេ​លើកឡើងដូចៗគ្នាថា បើទោះជាមានឧបសគ្គខ្លះៗក្ដី ក៏ក្រុមពួកគេនៅតែបន្តដំណើរ។ ក្រៅពីនេះ យុវតីទាំងពីររូប ក៏​ចង់ឃើញយុវជនកម្ពុជា មានភាពផុសផុលកាន់តែខ្លាំងក្នុងការចូលរួមកម្មវិធី ជជែកដេញដោលផ្សេងៗ ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព។
សូមជម្រាបជូនថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិ២០២៣ បានចាប់ផ្តើម​ការប្រកួតតាំងពីថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ដោយមានការចូលរួមពីវិទ្យាល័យចំនួន ៣២ មកពី២៥រាជធានីខេត្ត។ ការរៀបចំកម្មវិធីនេះ គឺក្នុង​គោលបំណងបណ្ដុះបណ្ដាលយុវជនកម្ពុជា ឱ្យចេះប្រើវប្បធម៌សន្ទនា ហ៊ានដោះស្រាយបញ្ហាតាមរយៈការជជែកដេញដោល ព្រមទាំងជំរុញឱ្យយុវជនឱ្យ​ចេះប្រើប្រាស់សិទ្ធិក្នុងការបញ្ចេញមតិ ដោយភាពឈ្លាសវៃ និងស្មារតីវិជ្ជមាន ពង្រឹងជំនាញត្រិះរិះពិចារណា ការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ការចែករំលែកគំនិត និងជំនាញនិយាយជាសាធារណៈ ដើម្បីឱ្យធនធានយុវជនកម្ពុជា ក្លាយជាមូលធនមនុស្សសម្រាប់សង្គមជាតិ៕