ធនាគារពិភពលោក ៖ កម្មវិធីអប់រំរបស់កម្ពុជា កំពុងតភ្ជាប់​ការរៀនសូត្រមូលដ្ឋាន ទៅនឹង​ឱកាស​ការងារជាក់ស្តែង
តាមរយៈគម្រោងកែលម្អការអប់រំទូទៅ (GEIP) និង​គម្រោងកែលម្អ​ឧត្តមសិក្សា​ចំនួនពីរ (HEIP1&2) ក្រោម​ការ​គាំទ្រពីធនាគារពិភពលោក បាន​និងកំពុងធ្វើ​ឱ្យ​កម្មវិធីអប់រំរបស់កម្ពុជា ធ្វើការតភ្ជាប់​ការ​រៀនរបស់សិស្ស ទៅ​នឹង​ឱកាស​ការងារជាក់ស្តែង។
តាមរយៈសេចក្តីប្រកាស​ដែលចេញផ្សាយ​កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ ធនាគារពិភពលោក​បាន​ឱ្យដឹងថា ជាលទ្ធផល​ក្រោយ​ការ​អនុវត្តគម្រោងខាងលើ ពេលនេះ សិស្ស​ជាង៦សែននាក់ ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍​ពីការ​កែលម្អ​គុណភាពសាលា​រៀន ហើយ​និស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ៦៨០៩នាក់ មានអត្រា​ទទួលបានការងារ​ជាង ៩៣ភាគរយ ខ្ពស់ជាងសាកលវិទ្យាល័យដែលមិនចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ។ នៅឆ្នាំ២០៣១ គេរំពឹងថានឹងមាននិស្សិតចំនួន ១៧៤ ០០០នាក់ (ស្រី ៤៧ភាគរយ) ទទួលបានជំនាញ​សម្រាប់ភ្ជាប់ពួកគេ​ផ្ទាល់ទៅ​នឹង​ទីផ្សារ​ការងារ​តែម្តង។
សេចក្តីប្រកាស​ដដែល​លើកឡើងថា មុន​នឹងដាក់​ឱ្យ​អនុវត្តគម្រោងកែលម្អការអប់រំ និង​គម្រោង​កែលម្អ​ឧត្តមសិក្សា ធនាគារពិភពលោក​បាន​រកឃើញថា មានសិស្សថ្នាក់ទី៥ តែ ១១% ប៉ុណ្ណោះដែលអាចអានអត្ថបទបានត្រឹមត្រូវ ក្នុងនោះកុមារមកពីគ្រួសារក្រីក្រនៅជនបទជួបការលំបាកខ្លាំងជាងគេ។ រីឯនៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា ការចុះឈ្មោះ​ចូលរៀន​មុខវិជ្ជាស្ទែម (STEM) នៅមានកម្រិតទាប (ប្រមាណ ២០% នៃនិស្សិតសរុប) និងកង្វះកិច្ចសហការរវាងគ្រឹះស្ថានសិក្សា និងវិស័យឧស្សាហកម្ម បានធ្វើឱ្យនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សា​មិនទាន់អាច​ត្រៀមខ្លួនបាន​ពេញលេញ​សម្រាប់​តម្រូវការ​ទីផ្សារការងារ។
ឆ្លើយតបទៅនឹង​បញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ ធនាគារពិភពលោកបានដាក់ចេញ​នូវ​កិច្ច​អន្តរាគមន៍ផ្អែកលើភស្តុតាងរួមបញ្ចូលគ្នា ដែលភ្ជាប់ការរៀនសូត្រកម្រិតមូលដ្ឋានទៅនឹងលទ្ធផលការងារ។ ក្នុងនោះ នៅកម្រិតបឋមសិក្សា និងមធ្យមសិក្សា គណៈកម្មាធិការគ្រប់គ្រងសាលាបានពង្រឹងវត្តមានរបស់គ្រូ និងគុណភាពនៃការបង្រៀន រីឯឧបករណ៍វាយតម្លៃឌីជីថលបានជួយបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលសម្រាប់ការកែសម្រួលតម្រូវការរៀនសូត្រតាមពេលវេលាជាក់ស្តែង។ ការគាំទ្រចំគោលដៅ រួមមានការកំណត់អត្តសញ្ញាណពិការភាព ការផ្តល់ឧបករណ៍ជំនួយ និងការផ្សព្វផ្សាយក្នុងសហគមន៍ បាននាំកុមារដែលត្រូវបានមើលរំលងឱ្យត្រឡប់មកសាលា និងបន្តការសិក្សាឡើងវិញ។
នៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា ភាពជាដៃគូជាមួយវិស័យឧស្សាហកម្មបានជំរុញឱ្យមានការកែទម្រង់កម្មវិធីសិក្សាឱ្យស្របតាមតម្រូវការទីផ្សារ ខណៈកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍មហាវិទ្យាល័យបានពង្រឹងគុណភាពបង្រៀន និងសមត្ថភាពស្រាវជ្រាវ។ កម្មវិធី STEM ត្រូវបានធ្វើទំនើបកម្មជាមួយហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលធន់នឹងអាកាសធាតុ ព្រមទាំងពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានការអប់រំសម្រាប់សិស្សក្រុមភាគតិច តាមរយៈកម្មវិធីអាហារូបករណ៍ចំគោលដៅ និងការគិតគូរ​ពីយេន​ឌ័រ។
យ៉ាងណាផ្អែកលើលទ្ធផលដែលទទួលបាន ធនាគារពិភពលោកមានគម្រោង​នឹងពង្រីកវិសាលភាពកិច្ចអន្តរាគមន៍ប្រកបដោយជោគជ័យនេះ នៅទូទាំងប្រទេស ដោយគ្រោងពង្រីកគម្រោង GEIP ទៅដល់សាលាបឋមសិក្សាចំនួនជាង ៦ ០០០ នៅឆ្នាំ២០២៨។ ដោយឡែក​គម្រោង HEIP 2 នឹងពង្រីកគំរូផ្តោតលើការងារដល់សាកលវិទ្យាល័យចំនួនប្រាំបន្ថែមទៀត ដោយតម្រង់គោលដៅលើនិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាចំនួន ១៧៤ ០០០ នាក់ នៅឆ្នាំ២០៣១៕