ទីក្រុងហាណូយ – រដ្ឋាភិបាលរៀតណាមបានអនុម័តកម្មវិធីផ្តល់ជំនួយសម្រាប់សហគ្រិនវ័យក្មេង ឬ Youth Start – Up Program (២០២២ – ២០៣០) ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលចំណេះដឹងមូលដ្ឋានដល់យុវជនលើគំនិតអាជីវកម្មចាប់ផ្តើមថ្មី និងការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មឆ្ពោះទៅកាន់ការប្រកួតប្រជែងទាំងក្នុងប្រទេស និងក្នុងតំបន់ ។ រដ្ឋាភិបាលចង់ឃើញសហគ្រិនវ័យក្មេងយ៉ាងហោចណាស់ ១.៣លាននាក់ដំណើរការសកម្មមុនឆ្នាំ២០៣០ ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន VietNam News កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បន្ទាប់ពីការប្រកាសរបស់លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី Vu Duc Dam (Vũ Đức Đam) លើការអនុម័តកម្មវិធីផ្តល់ជំនួយ ។
យន្តការគាំទ្ររបស់កម្មវិធីផ្តល់ជំនួយសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍សហគ្រិនវ័យក្មេងខាងលើនេះ ផ្តោតសំខាន់លើការបណ្តុះបណ្តាលចំណេះដឹងមូលដ្ឋានដល់យុវជនលើការចាប់ផ្តើម និងអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មស្របតាមការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ។ យុវជននឹងទទួលបានឱកាសសិក្សាពីការរៀបចំផែនការអាជីវកម្ម ការស្វែងរកប្រភពដើមទុនសម្រាប់អាជីវកម្ម ការកសាងនិងបង្កើតបណ្តាញដើម្បីគាំទ្រដល់ការចែកចាយ ការគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស របៀបធ្វើទីផ្សារផលិតផល ព្រមទាំងការបង្កើតផលិតផលថ្មីៗ ដោយចាប់ផ្តើមពីគំនិតយុវជន ។
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី Vu Duc Dam មានប្រសាសន៍ថា គោលដៅនៃដំណាក់កាលទី១ ពីឆ្នាំ២០២២ ដល់ឆ្នាំ២០២៥ រដ្ឋនឹងគាំទ្រដល់យុវជនយ៉ាងហោចណាស់ ៨ពាន់នាក់ ដើម្បីចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ដោយក្នុងនោះគាំទ្រយុវជនចំនួន ១ពាន់នាក់ឱ្យចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មថ្មី និងប្រកបដោយភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ ។ ស្មារតីសហគ្រិនភាពត្រូវផ្សព្វផ្សាយក្នុងចំណោមយុវជន ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ កម្មវិធីបានកំណត់គោលដៅជាក់លាក់ យ៉ាងហោចណាស់អាជីវកម្មដែលគ្រប់គ្រងដោយយុវជន មានចំនួន ៨ម៉ឺននាក់ បានទទួលការប្រឹក្សាយោបល់ និងគាំទ្របច្ចេកទេសអភិវឌ្ឍន៍អាជីវកម្មពីអ្នកជំនាញ។ បន្ថែមលើនេះ រដ្ឋាភិបាលមានគោលបំណងឱ្យយុវជនរៀតណាមចំនួន ១សែននាក់ ទទួលបានចំណេះដឹងតាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលភាពជាសហគ្រិន និងការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម ។ បន្ទាប់មករដ្ឋាភិបាលនឹងអនុវត្តផែនការដំណាក់កាលទី២ ដើម្បីសម្រេចលទ្ធផលត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ ។
សម្រាប់លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី Vu Duc Dam ជឿជាក់ថា សហគ្រិនវ័យក្មេងនឹងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលដោយយកចិត្តទុកដាក់ ដើម្បីជំរុញការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មរបស់ពួកគេឱ្យស្របតាមទំនើបកម្មឌីជីថល ដូចជា ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម ការផលិត ការផ្តល់សេវាកម្ម ការដឹកជញ្ជូន និងការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មជាដើម ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ ទី០១ ខែតុលាកន្លងទៅ នៅក្នុងវេទិកាសហគ្រិនវ័យក្មេងជាតិឆ្នាំ២០២២ ដែលរៀបចំដោយគណៈកម្មាធិការមជ្ឈឹមនៃសហភាពយុវជនកុម្មុយនីស្តហូជីមិញ (HCYU) និងសហព័ន្ធយុវជនវៀតណាម (VYF) នៅទីក្រុងហាណូយ លោក Vu Duc Dam បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីលើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព និងអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសក្រោយវិបត្តិកូវីដ-១៩ ព្រមទាំងបង្កើតបរិយាកាសអាជីវកម្មសម្រាប់យុវជន រដ្ឋត្រូវបង្កើតលក្ខខណ្ឌអំណោយផលបន្ថែមទៀតសម្រាប់យុវជនក្នុងការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម ដើម្បីឱ្យវៀតណាមមានសហគ្រិនវ័យក្មេងពីចន្លោះ ១.៣ – ១.៥ លាននាក់នៅត្រឹមឆ្នាំ២០២៥ ៕
សាកលវិទ្យាល័យបូណាម៉ារី ផ្តល់អាហារូបករណ៍១០០% សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ដល់កូនៗរបស់វីរកងទ័ពពលី និងពិការ
ដើម្បីចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងដើម្បីចូលរួមសម្រាលបន្ទុកហិរញ្ញវត្ថុក្នុងគ្រួសារវីរកងទ័ព សាកលវិទ្យាល័យបូណាម៉ារី (BMU) បានប្រកាសថា សាកលវិទ្យាល័យនឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍ ១០០%