គំនិតបង្កើតប្រព័ន្ធស្រោចស្រពដំណាំនៅតាមកសិដ្ឋាន ដោយបច្ចេកវិទ្យា Smart Farm Assistance ត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមរយៈការចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតច្នៃប្រឌិតតិចណូកម្ពុជា ( Techno Innovation Challenge Cambodia) ទទួលបានជ័យលាភីលេខ 1 កាលពីឆ្នាំ 2019 កន្លងទៅ។
កញ្ញា ម៉េង ស្រីលីន សហស្ថាបនិក Smart Farm Assistance
បន្ទាប់ពីទទួលបានជ័យលាភីក្នុងការប្រកួត រូបរាងនៃម៉ាស៊ីនស្រោចស្រពដំណាំត្រូវបានពិសោធ និងបង្កើតឡើងបំពាក់ដោយបច្ចេកវិទ្យាដែលអាចបញ្ជាតាមទូរសព្ទដៃ។ នៅពេលជ្រើសរើសប្រព័ន្ធស្រោចស្រពនេះជាមធ្យោ
បាយគ្រប់គ្រងទឹកនៅក្នុងកសិដ្ឋាន កសិករមិនចាំបាច់ទៅដល់ចម្ការដោយផ្ទាល់ឡើយ។
កំពុងសិក្សាបណ្ដើរនិងធ្វើការបណ្ដើរ វណ្ឌឌី បានចែករំលែកបទពិសោធន៍អាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យាថ្មីនេះថា ៖ “ការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មក្នុងពេលកំពុងសិក្សាមានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនដូចជាខ្វះខាតធនធានថវិកា ពេលវេលា និង
ក្រុមការងារចូលរួមជាដើម។ ក៏ប៉ុន្តែការងារទាំងនេះមិនប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សារបស់ពួកខ្ញុំទេ។ ខ្ញុំអាចរៀនពេលថ្ងៃ និងប្រជុំជាមួយក្រុមការងារពេលយប់ ហើយថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ខ្ញុំអាចធ្វើការពេញម៉ោងបាន”។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ទស្សនៈវិស័យរបស់យុវជន Smart Farm Assistance ចង់ឱ្យកសិកម្មនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក្លាយជាកសិកម្មទំនើប កាត់បន្ថយកម្លាំងពលកម្មរបស់មនុស្ស ជំនួសទៅវិញដោយការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ក្នុងន័យជំរុញផលិតកម្មកសិកម្មឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព  ព្រមទាំងទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។