កម្ពុជាមានមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលការហោះហើរជាលើកដំបូង
វាអាចចាត់ទុកបានថា ជាលើកដំបូង​សម្រាប់ប្រទេស​កម្ពុជា ដែលមាន​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល​ការ​ហោះហើរនៅកម្ពុជា​ផ្ទាល់ ដោយ​និស្សិត​កម្ពុជា​មិន​ចាំបាច់ចាក់ចេញទៅ​ក្រៅប្រទេសនោះទេ។
មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលឡានម៉ី របស់សាកលវិទ្យាល័យឡានម៉ី ដែលមាន​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​កងទ័ពអាកាសកម្ពុជា បាន​សម្ពោធ​ជើងហោះហើរ​លើក​ដំបូង កាលពីចុងខែកញ្ញា​កន្លងទៅនេះ ក្រោយពីទទួលបានអាជ្ញាធរ​ប័ណ្ណឲ្យ​បើកថ្នាក់បណ្តុះបណ្តាលលើថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និងបរិញ្ញាបត្ររង សម្រាប់ជំនាញការយន្តហោះកាលពីចុងឆ្នាំ២០២០។
ឯកឧត្តម ខាន់ វ​ណ្ណា អគ្គនាយក​នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​បច្ចេកទេស នៃ​រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋាន​អាកាស​ចរ​ស៊ី​វិល បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​មជ្ឈមណ្ឌល ឡាន​ម៉េ និង​កងទ័ពអាកាស មិន​ត្រឹមតែ​ជា​ការ​បណ្តុះបណ្តាល អ្នក​បើក​យន្តហោះ​ពាណិជ្ជកម្ម​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ក៏​បាន​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធានមនុស្ស លើ​វិស័យ​វិស្វករ​យន្តហោះ ដែល​របស់​ប្រទេស​យើង​កំពុង​មាន​តម្រូវការ​ច្រើន​។
តាមឯកឧត្តម ខាន់ វណ្ណា បច្ចុប្បន្ននេះ ​មាន​វិស្វករ​បរទេស​ជា​ច្រើនបានកំពុង​​ធ្វើការ​ក្នុង​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ក្នុងស្រុក​របស់​យើង ដោយសារ​តែ​ធនធានមនុស្ស​របស់​យើង​នៅ​មាន​កម្រិត​។ ដូច្នេះ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​នេះ គឺជា​មូលដ្ឋាន​អាទិភាព ដ៏​មុត​ស្រួច​បំផុត ដើម្បី​ព​ន្លឿ​ន​នៃ​ការ​កសាង​ធនធានមនុស្ស លើ​គ្រប់​វិស័យ​ឱ្យ​ស្រប​តាម​តម្រូវការ​ទីផ្សារ​អាកាសចរណ៍​ស៊ី​វិល សម្រាប់​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​និង​អនាគត​។
លោក ចាន់ ជី​សេង ប្រធាន​ប្រឹក្សា​ភិ​បាល​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាល សាកលវិទ្យាល័យ​ឡាន​ម៉េ បានមានប្រសាសន៍ថា គោល​បំណងនៃការ​បង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលនេះឡើង គឺដោយសារតែមានការកង្វះខាតអ្នកបើកយន្តហោះជាជនជាតិខ្មែរ ហើយ​សាលា​ចង់​ផ្តល់​ឱកាស​ទៅ​ដល់​និស្សិត​កូន​ខ្មែរ កុំឱ្យ​ពិបាក​ដូច​មុន​ក្នុង​ការ​ទៅ​រៀន​នៅ​ស្រុក​គេ​ និង​ម្យ៉ាង​ដោយ​មើលឃើញថា ​អាកាសយានិក អ្នក​ជួសជុល​យន្តហោះ វិ​ស្វករ​យន្តហោះ និង​ពហុ​និ​ការ សុទ្ធតែ​ជា​ជនជាតិ​បរទេស​ភាគច្រើន ដូចនេះ​ទើបសាលា​បើក​ដើម្បី​បណ្តុះបណ្តាល​កូន​ខ្មែរ​ឱ្យ​មាន​ជំនាញ​ទាំងនេះ ដើម្បី​បំពេញ​នូវ​តម្រូវការ​ក្នុងស្រុក​នា​ពេល​អនាគត ដោយ​មានកូន​ខ្មែរ​ធ្វើការ​ផ្នែក​នេះ​ច្រើន​ជាង​បរទេស​។
បើយោង​តាមអនុក្រឹត្យ ចុះថ្ងៃទី២៧ ខែសីហា ឆ្នាំ​២០២០ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានទទួល «សាកលវិទ្យាល័យ​ឡាម៉ែ កម្ពុជា» ក្នុងការ​បណ្តុះ​បណ្តាល​បរិញ្ញាបត្ររង និង​បរិញ្ញាបត្រ ដែលមានមហាវិទ្យាល័យ​ចំនួន៥ ក្នុងនោះ ក៏​មាន​មហាវិទ្យាល័យ​អាកាសចរណ៍​ស៊ីវិល ដែលមានជំនាញ សេវាកម្មបម្រើតាមយន្តហោះ, ជំនាញជួសជុល និង​ថែទាំ​យន្តហោះ និង​ជំនាញ​គ្រប់គ្រងសេវាដឹកជញ្ជូន​តាម​ផ្លូវ​អាកាស៕