កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង បង្កើនលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស
កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ត្រូវ​បានបង្កើតឡើងដើម្បីឱ្យគ្រប់អ្នកពាក់ព័ន្ធជាពិសេស គ្រូបង្រៀនថ្នាក់ទី១ ទី២ និងទី៣ មានកញ្ចប់សម្ភារៈអប្បបរមាមួយ ដែលទាំងអស់គ្នាអាចយកទៅប្រើប្រាស់ សម្រាប់ការអនុវត្ត និងពង្រីកការអនុវត្តនៅទូទាំងប្រទេស ក្នុងន័យលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ តាមរយៈការ បង្កើនលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ពោលគឺកុមារកម្ពុជាចេះអាន សរសេរ និងគិតលេខទាំងអស់គ្នា។
តើកញ្ចប់សម្ភារៈ​អំណាន និង​គណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ជួយ​ដល់សិស្ស​យ៉ាងដូចម្តេច?
កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូងមានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនសម្រាប់សិស្ស ដោយ​ក្នុងនោះ​កញ្ចប់​សម្ភារៈអំណានជួយ​សិស្ស​ពង្រឹង​ការស្វែងយល់អំពីអក្សរ និងអត្ថន័យ, ជួយ​សិស្ស​ក្នុងការ​បង្កើត​ការយល់ដឹងអំពីភាសា។ ដោយឡែក​សម្ភារៈគណិតវិទ្យាដំបូង ជួយ​សិស្ស​ស្គាល់លេខ និង​គន្លឹះគណនា ដែលជាមូលដ្ឋាន​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញ​គណិតវិទ្យា​ ។ កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ជួយ​ឱ្យ​ការ​រៀនសូត្ររបស់សិស្សមានភាពរីករាយ ដោយកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និង​គណិតវិទ្យា ផ្តល់សម្ភារៈលេង និង​ការ​ចាប់អារម្មណ៍ ដែលអាចធ្វើ​ឱ្យ​ការ​រៀនសូត្រ​មានភាពសប្បាយ​រីករាយ ហើយ​លើកទឹកចិត្ត​សិស្ស​ឱ្យ​ចូល​រួម​ក្នុងថ្នាក់។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ទាក់ទងនឹងកញ្ចប់អំណានដំបូង គឺជាកញ្ចប់មួយដែលផ្តោតទៅលើវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មី ដែលនៅក្នុងនេះ គឺជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ដែលអាចនិយាយបានថា ជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបសំយោគ ដែលមានការផ្សំគ្នារវាងវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបសរុប និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀនតាមបែបប្រកប ដោយវិធីសាស្រ្តបង្រៀននេះ គឺជា​ការផ្សំគ្នាមួយ តាមរយៈការស្រាវជ្រាវកន្លងមក ដកស្រង់នវានុវត្ត និង​ការ​អនុវត្ត​នៅតាមសាលារៀនទូទាំង​ប្រទេស ក៏​ដូចជាបទពិសោធន៍​របស់ដៃគូអភិវឌ្ឍដែលបានរួមគ្នា​នៅ​ក្នុង​ការ​រៀបចំ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាង​ណាឱ្យ​សិស្សអាច​រៀនភាសាខ្មែរ ទាំងការសរសេរ ការអាន ការនិយាយ និង​ការ​ស្តាប់បានលឿន និង​មានប្រសិទ្ធិភាព។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា មកដល់ពេលនេះ កញ្ចប់អំណានដំបូង ត្រូវ​បានក្រសួងអប់រំ រៀបចំរួចរាល់ និង​បានដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ ទាក់ទងនឹងអំណានថ្នាក់ទី១ ទី២ និងទី៣ ដោយនៅក្នុងនោះ កញ្ចប់អំណានដំបូងថ្នាក់ទី១ ត្រូវបានដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​នៅក្នុងខេត្តក្រុងចំនួន២២ ហើយថ្នាក់ទី២ នៅក្នុងខេត្តក្រុងចំនួន១៩ និងថ្នាក់ទី៣ កំពុងអនុវត្ត​សាកល្បងនៅក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ រីឯកញ្ចប់គណិតវិទ្យាកម្រិតដំបូងថ្នាក់ទី១ និងទី២ គឺ​នៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ថ្នាក់ទី១ ​កំពុងតែអនុវត្ត​នៅក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ ឧត្តរមានជ័យ ក៏​ដូចជា​កំពង់ធំ កំពត និង​ខេត្តកែប រីឯគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី២ គឺកំពុងតែអនុវត្ត​នៅក្នុង​ខេត្តសៀមរាប ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ ឧត្តរមានជ័យ និងខេត្តកំពង់ធំ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពក្នុងការអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ឆ្ពោះទៅលើកកម្ពស់លទ្ធផលសិក្សាសិស្ស ក្រសួងអប់រំ​បាន​រៀបចំកិច្ចប្រជុំមួយ​កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ដើម្បីពិនិត្យវឌ្ឍនភាព និងការរៀបចំយន្តការជួយគាំទ្រសាលាបឋមសិក្សាគោលដៅ គ.វ.អ. និង សាលាបឋមសិក្សាគំរូ ក្នុងការអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ដោយ​ក្នុងនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានផ្តល់អនុសាសន៍ចំនួន១០ចំណុច ដល់មន្រ្តីអនុវត្ត ដោយក្នុងនោះ​រួមមាន ៖
• ត្រូវបន្តចុះពិនិត្យតាមសាលារៀនដោយផ្ទាល់ ដើម្បីឱ្យដឹងច្បាស់ពីប្រសិទ្ធភាពនៃការបណ្តុះបណ្ដាល ក៏ដូចជាការអនុវត្តជាក់ស្តែងរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូនៅក្នុងថ្នាក់រៀន
• រៀបចំយន្តការវាយតម្លៃជាប្រចាំឱ្យបានច្បាស់លាស់
• បង្កើត App និង Learning system ប្រព័ន្ធរៀនតាមអនឡាញ វីដេអូស្តីពីការបង្រៀន និងរៀបចំយន្តការផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលំទូលាយ ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលមានការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមលើការអនុវត្តកម្មវិធី “កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង”
• លើកកម្ពស់ភាពជាម្ចាស់ ដោយក្រុមការងារបច្ចេកទេសរបស់នាយកដ្ឋាន ជាអ្នកអភិវឌ្ឍកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង និងជាគ្រូឧទ្ទេសបង្គោលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល
• បន្តពង្រឹងគុណភាពក្នុងការជ្រើសរើស និងការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ នៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ និងសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការ ដើម្បីធានាថា គ្រូចេញថ្មីមានសមត្ថភាពខ្ពស់ ក្នុងការបង្រៀន អំណាននិងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង និងមាន “ស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន”
• គ្រូល្អ នាយកល្អ និងអ្នកជំនាញល្អត្រូវមានការយល់ដឹងពីការអភិវឌ្ឍកុមារ និងចិត្តគរុកោសល្យ
• បង្កើត “បណ្តាញគ្រូបង្រៀនល្អ” ដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីលើកទឹកចិត្ត ដល់ការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធរវាងគ្រូ និងគ្រូ
• ប្រើប្រាស់ “ការអប់រំឌីជីថល” និង “ភាពជាដៃគូ” សម្រាប់ការកែលម្អវិធីសាស្ត្របង្រៀន
• មានយន្តការទទួលស្គាល់គ្រូដែលអនុវត្តបានល្អ និងការអនុវត្ត “គន្លងអាជីព” ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់ការខិតខំប្រឹងប្រែងពង្រឹងសមត្ថភាព
បើយោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ បច្ចុប្បន្ន​កម្មវិធីកញ្ចប់​សម្ភារៈអំណាន និង​គណិតវិទ្យា​ថ្នាក់ដំបូង​ កំពុង​អនុវត្ត​ក្នុង​សាលា​បឋមសិក្សាចំនួន ៥៨៩៤ ដែលស្មើនឹងជាង៨០ភាគរយ មាន​សិស្ស​ថ្នាក់ទី១ ទទួល​ផលចំនួន ៣២៨ ៩០៤នាក់ ដែលស្មើនឹង ៨០ភាគរយ, ថ្នាក់ទី២ ចំនួន ២៣១ ៨៣០នាក់ ស្មើនឹង ៥៩,៦៦ភាគរយ និង​ថ្នាក់ទី៣ ចំនួន ១២ ៧៨១នាក់ ស្មើនឹង ៣,៦៥ភាគរយ៕