ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ៖ ត្រូវជ្រើសរើសជំនាញទៅតាមអាជីពដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ទេពកោសល្យ និងទីផ្សារការងារ កុំជ្រើសរើសជំនាញតាមអាហារូបករណ៍
ក្នុងពិធីផ្សព្វផ្សាយអាហារូបករណ៍ដល់សិស្សថ្នាក់ទី១២ នៃបណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញ និងសាលារៀនណត្សឡាញន៍ ដែលត្រៀមប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិនាពេលខាងមុខ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បានផ្តាំផ្ញើទៅដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ពេលបញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ និងបន្តទៅឧត្តមសិក្សា សូមជ្រើសរើសយកជំនាញសិក្សាទៅតាមអាជីពដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ទេពកោសល្យ និងទីផ្សារការងារ ដោយកុំជ្រើសរើសជំនាញនៅតាមអាហារូបករណ៍។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមកមាននិស្សិតមួយចំនួន ដែលទោទន់រៀនតាមរយៈអាហារូបករណ៍ដែលខ្លួនទទួលបាន ឬគេផ្តល់ឱ្យ ប៉ុន្តែមិនចំជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់ បានសុំផ្លាស់ប្តូរសាលា ឬជំនាញ បន្ទាប់ពីរៀនបាន១ ឬ២ឆ្នាំ, លោកឧកញ៉ា មានប្រសាសន៍ថា ការរៀនមិនចំជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់ គឺធ្វើឱ្យខាតបង់ពេលវេលា ដូច្នេះសិស្សានុសិស្ស ចាំបាច់ត្រូវមើលទៅលើចំណង់ចំណូលចិត្តខ្លួនឯង មើលទៅលើទេពកោសល្យ រួចជ្រើសរើសជំនាញទៅតាមអាជីពដែលខ្លួនស្រឡាញ់ ហើយប្រសិនបើទទួលបានអាហារូបករណ៍មិនចំជំនាញដែលខ្លួនចូលចិត្តទេ សិស្សានុសិស្សគួរបង់លុយសិក្សា ដោយត្រូវចាត់ទុកថា នេះជាការវិនិយោគ ព្រោះនៅពេលដែលយើងរៀនចំជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់ គឺយើងនឹងធ្វើបានល្អ ហើយ​នឹងទទួលបានផលមកវិញ​ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏បានផ្តាំផ្ញើទៅដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់កុំមើលរំលងទៅលើជំនាញមួយចំនួនដែលចាំបាច់ក្នុងបរិបទសង្គមបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត នោះគឺជំនាញភាសាបរទេស ដែលមានដូចជាភាសាអង់គ្លេស និងចិន បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ក៏ដូចជាជំនាញទំនាក់ទំនង ។ លោកឧកញ៉ាបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ននៅពេលទៅបំពេញការងារ ឬទៅធ្វើការនៅតាមស្ថានប័នរដ្ឋ ឬឯកជន គឺចាំបាច់ត្រូវមានចំណេះដឹងនៃជំនាញបន្ថែមទាំងនោះ ទើបល្បឿននៃការងារមិនចាញ់គេ។ ក្នុងនោះ សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ក៏ត្រូវគិតឱ្យហើយដែរថា ឱកាសការងាររបស់ប្អូនៗគឺមិនមែនត្រឹមតែកម្ពុជានោះទេ ពោលគឺប្អូនៗត្រូវគិតថា ឱកាសការងារក្នុងតំបន់អាស៊ានទាំងមូលគឺជារបស់យើង ដូច្នេះ ចាំបាច់ត្រូវមានគុណវុឌ្ឍ ចំណេះជំនាញគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីធ្វើការបានក្នុងតំបន់អាស៊ាន។
« ត្រូវដាក់ចិត្តថានៅអាស៊ាន មិនមែនកម្ពុជាទេ អញ្ចឹងដើម្បីប្រកួតប្រជែងទីផ្សារការងារ កូនត្រូវចេះអង់គ្លេសចាំបាច់ ត្រូវចេះភាសាចិន បំណិនជំនាញរបស់យើង ការប្រាស្រ័យទាក់ទង និងជំនាញបច្ចេកវិទ្យាគឺចាំបាច់… ទើបកូនអាចធ្វើការនៅក្នុងអាស៊ានបាន…»
ក្នុងឱកាសនោះ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏បានលើកឡើងអំពីសារៈសំខាន់នៃមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្តពិត ដែលសិស្សានុសិស្សគួរចាប់អារម្មណ៍ ព្រោះមុខវិជ្ជានេះ សំខាន់សម្រាប់ប្រទេសអភិវឌ្ឍ ខណៈប្រទេសកម្ពុជាគ្រោងនឹងចាកចេញពីប្រទេសដែលកំពុងអភិវឌ្ឍ ទៅជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅក្នុងឆ្នាំ២០៥០។ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាក្លាយទៅជាប្រទេសអភិវឌ្ឍ គឺពិភពការងារនឹងផ្លាស់ប្តូរ ដោយវិស័យកសិកម្ម នឹងត្រូវប្តូរទៅជាបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្ម និងឧស្សាហកម្ម ដែលចាំបាច់ត្រូវចេះកែច្នៃផលិតផល ដោយទាំងនេះគឺចាំបាច់ត្រូវការនូវជំនាញវិទ្យាសាស្រ្ត៕