ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ជា​ឱកាសសម្រាប់​យុវជន​បង្ហាញ​សម្លៀក​បំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរ
ពិធីបុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌ​ ​ត្រូវ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ចាត់ទុកថា គឺជា​ពិធីបុណ្យ​ធំ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ពិធី​បុណ្យ​ធំៗ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ។ ជា​ការ​កត់សម្គាស់ សម្រាប់ពិធី​បុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌនេះ មិន​ត្រឹម​តែជា​ពិធីសាសនា​ប៉ុណ្ណោះទេ តែ​ក៏​ជា​ពិធីមួយ​ផ្តល់​ឱកាស​សម្រាប់​យុវជន​បង្ហាញ​នូវ​សម្លៀក​បំពាក់ប្រពៃណី​ខ្មែរ តាមរយៈ​ការ​ស្លៀក​ពាក់​ទៅ​ចូលរួម​កម្មវិធី​ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​នៅ​តាមទីវត្ត​អារាម​ទូទាំង​ប្រទេស​ផងដែរ។
កញ្ញា យ៉ាត់ អាលីហ្សា និស្សិតផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៃសាកលវិទ្យាល័យ​បញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បាន​និយាយថា សម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរ ជាសម្លៀកពាក់ដែលប្រណិត និងមានភាពស្រស់ស្អាត សមរម្យសម្រាប់នារីខ្មែរពេលទៅវត្ដ ។
សម្រាប់ អាលីហ្សា សម្លៀក​បំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរ នាងមិនត្រឹមតែប្រើប្រាស់នៅក្នុងឱកាស​នៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌប៉ុណ្ណោះទេ នាងថែមទាំងប្រើប្រាស់​នៅក្នុងកម្មវិធីនានាដូចជាចូលរួមពិធីអាពាហ៍ពិពាហ៍ជាដើម ដោយសារតែសម្លៀកបំពាក់នេះ​វាបានបញ្ជាក់ពី​អត្តសញ្ញាណជាតិខ្មែរ ហើយនាងក៏​មានអារម្មណ៍ថា សប្បាយចិត្ត និងមានមោទកភាពរាល់ពេលប្រើប្រាស់ម្តងៗ។
ចំណែក កញ្ញា ជូ សៀក ម៉ី ដែល​បច្ចុប្បន្ន​ជាវេជ្ជបណ្ឌិត​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​មួយ​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ក៏​មានទស្សនៈ​ស្រដៀង​នឹង​ កញ្ញា យ៉ាត់ អាលីហ្សា ដែរ ដោយថា នាងតែងតែប្រើប្រាស់សម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីរៀងរាល់ពេលមានកម្មវិធីនានា ដោយហេតុថា សម្លៀកបំពាក់នេះបានចូលរួមលើកតម្លៃស្រ្តីខ្មែ, រក្សាប្រពៃណី, វប្បធម៌ខ្មែរដែលល្អ និងបង្ហាញពីភាពស្រស់ស្អាតខុសពីសព្វមួយដង។ ហើយ​សម្រាប់​ឱកាស​ នៃ​ពិធី​បុណ្យភ្ជុំ គឺជាឱកាសដែលអាចឱ្យនាងស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ទាំងនោះដោយគ្មានភាពអៀនប្រៀនអ្វីឡើយ។
កញ្ញា ឃួន នារតី និស្សិតផ្នែកអក្សរសាស្ត្រអង់គ្លេស នៅ​សាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា ក៏​បានបង្ហាញទស្សនៈរ​បស់ខ្លួន​ក្នុងនាមជាយុជនម្នាក់ ដោយថា សម្រាប់​ឱកាស​ នៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ពិត​ជា​ឱកាស​សម្រាប់​រូប​នាង​បាន​ស្លៀក​សម្លៀក​បំពាក់ប្រពៃណី ហើយថា នាងពិតជាសប្បាយរីករាយដែលបានស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីនវ ព្រោះការស្លៀកពាក់បែបនេះមិនត្រឹមតែបង្កើននូវភាពស្រស់ស្អាតចំពោះខ្លួនឯងតែមួយមុខប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏បានចូលរួមកសាងតម្លៃនៅក្នុងសង្គមខ្មែរដូចគ្នា។
ជាការ​មើលឃើញ​របស់ កញ្ញា នារតី នៅ​បណ្តាប្រទេសផ្សេងៗ គេតែងមានពិធី និងមានការស្លៀកពាក់ទៅតាមបែបប្រពៃណីរបស់គេដើម្បីបង្ហាញឱ្យជាតិសាសន៍ដទៃបានឃើញ និងស្គាល់ពីប្រទេសគេ ដូច្នេះក្នុងនាមជាយុវជនខ្មែរម្នាក់ គឺគួរតែចូលរួមតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើបាន ដើម្បីបង្ហាញនូវអ្វីដែលជនជាតិខ្មែរយើងក៏មានដូចគ្នា។
សូមបញ្ជាក់ថា សម្លៀកបំពាក់ខ្មែរមានច្រើនទម្រង់និងច្រើនរចនាបថទៅតាមសម័យកាលនីមួយៗ ។ សម្លៀកបំពាក់ខ្មែរ​ត្រូវ​បាន​គេ​ចែក​ចេញ​ជាពីរប្រភេទ គឺសម្លៀកបំពាក់បុរាណ និងសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណី។ សម្លៀកបំពាក់បុរាណ មានបែបសណ្ឋានរចនារាងក្បាច់ក្បូរ ជាងប្រពៃណីបន្តិច ឧទាហរណ៍ដូចជាការស្លៀកពាក់តុបតែងឲ្យកូនក្រមុំនៅពេលរៀបពិធីអាពាហ៍ពិពាហ៍ ចំណែកឯកការស្លៀកពាក់ហូល ផាមួង និងសម្លៀកបំពាក់ឯទៀតដែលមិនសូវមានក្បាច់ច្រើនគឺជាប្រភេទប្រពៃណី។ បច្ចុប្បន្ននេះ សម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណី ត្រូវគេនិយមយកមកប្រើប្រាស់នៅក្នុងកម្មវិធីធំៗដូចជា៖ ការតាំងពិព័រណ៍ ឬអង្គពិធីប្រជុំផ្សេងៗ ពិធីបុណ្យមាឃបូជា ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ និងកម្មវិធីផ្លូវការនានា៕