ភ្នំពេញ – ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរតែងប្រារព្ធធ្វើចាប់ពីថ្ងៃ១រោច ដល់ថ្ងៃ១៥រោច ខែភទ្របទ មិនត្រឹមតែជាពិធីក្នុងការឧទ្ទិសកុសល្យទៅដល់បុព្វការីជនដែលបានចែកឋានទៅប៉ុណ្ណោះទេ តែពិធីនេះ ក៏បានបង្រៀនទៅដល់យុវជនឱ្យស្គាល់ពីប្រពៃណី ទំនៀមទម្លាប់ខ្មែរផង និងឱ្យពួកគាត់ដឹងពីគុណបំណាច់របស់បុព្វការីជនផង។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក ហ៊ួន សាវង អនុប្រធាននាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍វប្បធម៌ នៃក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ។
តាមប្រសាសន៍របស់មន្រ្តីក្រសួងវប្បធម៌រូបនេះ បុព្វការីជន គឺមិនមែនមានតែត្រឹមញាតិទាំង៧សណ្តានរបស់យើងនោះទេ តែគឺជាអ្នកដែលចែកឋានទៅដោយហេតុផ្សេងៗ ដូចជាហេតុពលីជីវិតចំពោះជាតិមាតុភូមិជាដើម។
“អញ្ចឹង ក្រៅតែពីឧទ្ទិសទៅដល់អ្នកដែលចែកឋាន គឺថា អប់រំយុវជនយើងឱ្យចេះដឹងគុណហួសក្រៅពីញាតិការបស់យើងផង ឱ្យចេះគោរពប្រតិបត្តិប្រពៃណីពីដូនពីតារបស់យើងផង…”
តាមទំនៀមទម្លាប់ខ្មែរ ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ គេតែងប្រារព្ធឡើងនៅរៀងរាល់ខែភទ្របទ នៅថ្ងៃ១រោច រហូតដល់វេលា ១៥រោច ដើម្បីឧទ្ទិសផល្លានិសង្ឃដល់ជនដែលធ្វើមរណកាលទៅកាន់បរលោក។ តាមឯកសារស្រាវជ្រាវខ្លះបានលើកឡើងដែរថា ពិធីបុណ្យនេះ ក៏ជាពិធីពិធីមួយដើម្បីទំនុកបម្រុងដល់ព្រះសង្ឃគង់ចាំព្រះវស្សា ដែលមិនអាចចេញទៅនិមន្តបិណ្ឌបាតនៅខាងក្រៅបាន។
បើយោងតាមឯកសារស្រាវជ្រាវរបស់លោក ឆឹង ផាន់សុផុន ក្នុងសៀវភៅបុណ្យទំនៀមខ្មែរ បានបញ្ជាក់ថា ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរទូទាំងប្រទេសតែងប្រកាន់ទំនៀមទម្លាប់តាមបែបដូនតា ដោយកំណត់យកថ្ងៃបុណ្យកាន់បិណ្ឌ ចាប់ពីថ្ងៃ១រោច ដល់ថ្ងៃ១៤រោចខែភទ្របទ និងថ្ងៃបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ នៅថ្ងៃ១៥រោច ខែភទ្របទ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ ក្នុងថ្ងៃកាន់បិណ្ឌទាំង១៤ថ្ងៃ ពុទ្ធបរិស័ទចំណុះជើងវត្តចែកវេនគ្នាជា១៤វេនដើម្បីកាន់បិណ្ឌ។ កូនចៅបានរៀបចំនូវទេយ្យទាន និងគ្រឿងបរិក្ខាផ្សេងៗជូនដល់មាតាបិតា ជីដូនជីតា ឬចាស់ព្រឹទ្ធាចារ្យ ដើម្បីចូលទៅកាន់បិណ្ឌក្នុងវត្តរបស់ខ្លួន។ ក្នុងគ្រានោះ លោកទាំងឡាយនឹងបានឱកាសចំរើនភាវនាធម៌ សមាទានសីល៥ សិល៨ ឬសីល១០ និងបានបំពេញបុណ្យកុសលផ្សេងៗ ដូចជាការបំរើព្រះសង្ឃ និងបោសសំអាតវត្តអារាម មានព្រះវិហារ កុដិ ជាដើម។
នៅថ្ងៃ១៥រោច ខែភទ្របទ ជាថ្ងៃបុណ្យធំ ឬជាថ្ងៃបង្ហើយ កូនចៅទាំងឡាយដែលមិនបានមកដាក់បាត្រប័ង្សុកូលឧទ្ទិសកុសលដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធជីដូនជីតា និងញាតិកា៧សន្តាន ក្នុងពេលកាន់បិណ្ឌទាំង១៤ថ្ងៃនោះ ព្រោះតែជាប់រវល់កិច្ចការ ក្នុងទីក្រុង ឬខេត្តឆ្ងាយៗ ត្រូវតែធ្វើដំណើរទៅកាន់ស្រុកភូមិកំណើត ក្នុងថ្ងៃ១៥រោចនេះ ដើម្បីប្រារព្ធពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌជាមួយក្រុមគ្រួសារ និងញាតិមត្រឱ្យបានសមរម្យតាមប្រពៃណី។
យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់ពិធីបុណ្យកាន់បិណ្ឌ ភ្ជុំបិណ្ឌនាពេលបច្ចុប្បន្ន លោក ហ៊ួន សាវង កត់សម្គាល់ឃើញថា មានការចូលរួមពីយុវជនច្រើន ហើយលោកក៏អំពាវនាវឱ្យយុវជនបន្តការចូលរួមនេះទៀត ប៉ុន្តែយុវជនក៏ត្រូវពិចារណាដោយកុំធ្វើឱ្យហួសហេតុពេកក្នុងនាមជាពុទ្ធសាសនិក ហើយត្រូវយល់ថា ភ្ជុំបិណ្ឌពុំមែនជាបុណ្យកម្សាន្តសប្បាយ អបអរសាទរដូចចូលឆ្នាំ ឬអុំទូកអកអំបុកទេ តែជាបុណ្យស្ងប់ស្ងាត់ ធ្វើដោយ ឧទ្ទិស ដល់ អ្នកចែកស្ថានទៅ ឱ្យបានទៅចាប់កំណើតក្នុងទីប្រសើរណាមួយ៕