រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ ទោះក្នុង​កាលៈទេសៈលំបាក ក្រសួងអប់រំប្តេជ្ញាចិត្ត​ធានា​បន្ត​ផ្តល់​ការ​អប់រំ​ប្រកប​ដោយគុណភាព
ខណៈកម្ពុជា​កំពុង​តែមានវិបត្តិសង្រ្គាម​នៅ​ព្រំដែន​ជាមួយ​ប្រទេសថៃ, ក្នុង​កាលៈទេសៈដ៏លំបាកនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ធានា​បន្ត​ផ្តល់​នូវ​ការ​អប់រំ​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព តាមរយៈ​ការ​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​វិស័យអប់រំ​ឱ្យ​កាន់តែ​រឹងមាំ បន្ត​កំណែទម្រង់​សាលា​រៀន និង​បន្ត​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​សម្រប​ខ្លួន​ទៅនឹង​កាលៈទេសៈថ្មីនេះ។ នេះជា​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុង​ឱកាស​ផ្តល់សម្ភារៈប្រើប្រាស់ សម្ភារៈសិក្សា គ្រឿងឧបភោគបរិភោគ ដល់មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តចំនួន៦ ដែលរងការ​ប៉ះពាល់ដោយ​សង្គ្រាមព្រំដែន​ជាមួយប្រទេស​ថៃ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្រ្តី​បាន​បង្ហាញការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះសុខទុក្ខរបស់បងប្អូនភៀសសឹក ព្រមទាំងបានលើកទឹកចិត្តឱ្យបន្តរក្សាស្មារតីសាមគ្គីគ្នាឱ្យរឹងមាំ អង់អាចក្លាហាន ដោយលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​មិនទុកប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ណាចោលឡើយ ហើយនឹងនៅតែប្រឹងប្រែងអស់ពីសមត្ថភាព​ក្នុងការសម្រេចឱ្យ​បាននូវ​សុខសន្តិភាព​បរិបូរណ៌ជូនកម្ពុជា។
យោងតាម​របាយការណ៍ចុងក្រោយ​របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃកម្ពុជា គិត​ត្រឹម​ល្ងាច​ថ្ងៃទី២៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ អំពើឈ្លានពាន​របស់​រដ្ឋាភិបាល និង​យោធាថៃ ជា​ពិសេស​ការផ្លោង និង​ទម្លាក់គ្រាប់​គ្រប់ប្រភេទ គ្រប់ទម្រង់ ចូល​តំបន់ស៊ីវិល បានបណ្តាល​ឱ្យ​​មានជនភៀសសឹកសរុបចំនួន ៦៣៦ ៥៣៦នាក់ ក្នុងនោះស្រ្តី ៣៣១ ៧០៧នាក់ និងកុមារ ២០២ ៤៥៥នាក់។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា សង្គ្រាមពិតជាធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការអប់រំ តែបើយើងមិន​គិតគូរដល់​ការអប់រំទេនោះ សង្គ្រាមនេះ​នឹងបន្តប៉ះពាល់ដល់​អនាគតរបស់ប្រទេសជាតិយើងថែមទៀត ព្រោះធនធាន​មនុស្ស គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអភិវឌ្ឍជាតិ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បានណែនាំ​ដល់សិស្សភៀសសឹកដែលកំពុង​ស្នាក់នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ត្រូវបានរៀបចំឱ្យចូលរៀនវេនថ្ងៃ, ដោយឡែកសម្រាប់សិស្សដែលនៅ​តាមជំរំភៀសសឹក​ផ្សេងទៀត ត្រូវបានរៀបចំឱ្យចូលរៀននៅតង់ថ្នាក់រៀនបណ្ដោះអាសន្ន, រៀបចំការរៀននិងបង្រៀននៅតាមបណ្ដុំតូចៗ ដូចជា នៅតាមផ្ទះឬ ទីតាំងសុវត្ថិភាព និង ធ្វើស្វ័យសិក្សា ដោយក្រសួងបាននិងកំពុងបន្តផ្តល់ជូននូវសៀវភៅគោល និងសៀវភៅជំនួយការសិក្សានានា ដល់សិស្សភៀសសឹក និងលោកគ្រូអ្នកគ្រូនៅតាមជំរំភៀសសឹក៕