ក្រសួងអប់រំបង្ហាញឆន្ទៈមុតមាំក្នុងការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពសិស្សានុសិស្ស
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា យកចិត្តទុកដាក់កម្រិតខ្ពស់លើករណីសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកសិក្សា បុគ្គលិកអប់រំ និងគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់។ លើសពីនេះការអប់រំចំណេះទូទៅគឺជាការចាំបាច់ដែលធ្វើឱ្យអ្នកសិក្សាមានការរីកចម្រើនចំណេះដឹង និងសីលធម៌ បុគ្គលិកលក្ខណៈល្អ ដោយលើកកម្ពស់សមត្ថភាពខាងផ្លូវចិត្ត កាយបញ្ញា និងធានាឱ្យចេះប្រើចំណេះដឹង និងបំណិនមូលដ្ឋាន។ នេះគឺជាបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“លោកគ្រូ អ្នកគ្រូបាននិងកំពុងដើរតួនាទីសំខាន់មួយ ក្នុងការចូលរួមលើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវចិត្ត និងលុបបំបាត់អំពើហិង្សាតាមរយះគ្រប់មធ្យោបាយ ដូចជាការបង្រៀន និងយន្តការលើកទឹកចិត្តសិស្សានុសិស្សឱ្យ​បន្តរៀនសូត្រ ក្នុងន័យចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាលើគ្រប់វិស័យនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត”
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា ការរៀបចំឱ្យមានអ្នកប្រឹក្សាយោបល់ផ្លូវចិត្តតាមសាលារៀន គឺស្ថិតក្នុងគោលនយោបាយជាតិស្តីពីសុខភាពសិក្សា និងផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត២០២០-២០៣០។ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបន្តអនុវត្តការលើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវចិត្តតាមសាលារៀនតាមរយ:យន្តការគណៈកម្មាធិការអន្តរក្រសួង។
អ្នកនាំពាក្យរបស់ក្រសួងអប់រំរូបនេះបានបន្តថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបាននិងបន្តរៀបចំកម្មវិធីសិក្សាថ្មីដែលមានដាក់បញ្ចូលមេរៀនទាក់ទងនឹងសុខភាព។ ក្រសួងអប់រំបានសរសេរសៀវភៅចប់រួចរាល់សម្រាប់កម្មវិធីសិក្សាថ្មីដែលមានដាក់បញ្ចូលមេរៀនទាក់ទងនឹងសុខភាពដូចជា សុខភាពបឋម, សុខភាពផ្លូវចិត្ត, សុខភាពនិងជំនឿ, សុខភាពបន្តពូជ និងសុខភាពផ្លូវភេទ, សុខភាពនិងបរិស្ថាន, សុខភាពនិងសេដ្ឋកិច្ច ផងដែរ។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា បានបញ្ជាក់ថា មេរៀនទាំងនេះក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលមាននាយកដ្ឋានសុខភាពសិក្សាជាសេនាធិការបន្តជំហានបន្ទាប់ឈានទៅដល់ការបោះពុម្ភនាពេលខាងមុខ។ ហើយថា មេរៀនទាំងនេះ គឺមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់សិស្សានុសិស្សគ្រប់ភូមិសិក្សាក្នុងការសិក្សារៀនសូត្រសម្រាប់ជាចំណេះដឹងដើម្បីយកទៅអនុវត្តដើម្បីថែទាំសុខភាពរបស់ពួកគេឲ្យគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនៅក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃ ក៏ដូចជាសម្រាប់អនាគរបស់ពួកគេរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អទាំងផ្លូវកាយ ផ្លូវចិត្ត និងសង្គម។
ជាមួយ​គ្នានេះ ក្នុងនាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និង កីឡា ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា បានសម្តែង​ការ​ស្វាមគមន៍និងថ្លែងអំណរគុណចំពោះកិច្ចសហការណ៍ពីក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងការចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់សុខភាពសិក្សា រួមមានសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងលុបបំបាត់អំពើហិង្សាដែលត្រូវការការចូលរួមពីគ្រប់តួអង្គពាក់ព័ន្ធរួមទាំងមាតាបិតាផងដែរ៕