លោកជំទាវ ពេជ ចន្ទមុន្នី នឹងធ្វើទស្សនកិច្ច​នៅ​សាលា​រៀន នៃកម្មវិធី​ផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន
ក្រសួងអប់រំ​បាន​ឱ្យ​ដឹងថា លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ហ៊ុន ម៉ាណែត ស្រ្តីទីមួយ​កម្ពុជា នឹងធ្វើទស្សនកិច្ច​ទៅ​កាន់សាលា​រៀន​ ដែលអនុវត្ត​កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលា​រៀន​ដោយ​ប្រើ​ប្រាស់​កសិផល​ក្នុងសហគមន៍។
ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះ ធ្វើឡើង​ក្នុងគោលបំណង​ដើម្បីស្វែង​យល់​ទិដ្ឋភាពជាក់ស្តែង នៃការ​អនុវត្តកម្មវិធី, ពិនិត្យ​មើលលទ្ធផល​សម្រេចបាន និង​ផលជះ នៃការ​អនុវត្ត​កម្មវិធី​ដល់សិស្ស សហគមន៍​កសិកម្ម និង​កសិករខ្នាតតូច ព្រមទាំង​សហគមន៍​ក្នុង​មូលដ្ឋាន។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក៏​ជា​ការ​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ពីភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេស​ពីសហគមន៍​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​កម្មវិធី ក៏​ដូចជា​បង្ហាញ​ជា​សាធារណៈអំពីឆន្ទៈ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​អនុវត្ត​កម្មវិធីនេះ ដែល​រួម​ចំណែក​ដល់​ការ​កសាង​មូលធន​មនុស្ស ពិសេស​ការ​គិត​គូរ​យ៉ាង​ហ្មត់ចត់​អំពី​អាហារូបត្ថម្ភ​ដល់សិស្ស​នៅបឋមសិក្សា ក្នុង​តំបន់​មានអសន្តិសុខស្បៀង មានភាពក្រីក្រខ្ពស់ និង​ភាពងាយរងគ្រោះខ្លាំង។
ក្នុងកិច្ច​ប្រជុំ​ដើម្បី​ត្រៀម​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច ដែលបានធ្វើ​ឡើង​កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានផ្តល់​អនុសាសន៍​ដល់​ក្រុមការងារជំនាញរៀបចំរបាយការណ៍​ទូទៅ បង្ហាញពីសាវតារសាលា យុទ្ធសាស្ត្រសាលារៀន សាវតារកម្មវិធីការផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន កម្មវិធីអាហារូបករណ៍សម្រាប់សិស្សខ្វះខាតលទ្ធភាព និងកម្មវិធីគាំពារសង្គមជាច្រើនទៀត។ ត្រៀមរបាយការណ៍ស្តីពីយុទ្ធសាស្ត្រផ្ទេរភាពជាម្ចាស់នៃកម្មវិធីអាហារតាមសាលានៅកម្ពុជាឆ្ពោះទៅឆ្នាំ២0២៩ ផ្អែកលើ គោលនយោបាយជាតិស្តីពីអាហារតាមសាលារៀន (២០២៤- ២០៣៥) ក៏​ដូចជា រៀបចំរបាយការណ៍ បង្ហាញពីការអនុវត្តកន្លងមករបស់សាលារៀន និងការគាំទ្រពីដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងការគាំទ្រពីរាជរដ្ឋាភិបាល​ ជាដើម។
ដោយឡែកចំពោះសាលាដែលបិទដំណើរការក្នុងអំឡុងសង្រ្គាម ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានណែនាំឱ្យក្រុមការងារ រៀបចំរបាយការណ៍បច្ចុប្បន្នភាព ដោយបង្ហាញពី បញ្ហា​ប្រឈមនានាសម្រាប់ការចាប់ផ្តើមកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលាឡើងវិញ, ពិនិត្យពីបញ្ហាប្រឈមដែលអាចកើតមាន ក្នុងដំណើរការនៃការ ផ្ទេរកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលាមកនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់សាលារៀន, រៀបចំយន្តការសវនកម្ម, រៀបចំរបាយការណ៍ឱ្យគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដោយមានបញ្ចូលគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ និងសូមរៀបចំប្រជុំក្រុមការងារជំនាញ ដើម្បីធានាគុណភាពស្តង់ដាចំណីអាហារតាមសាលា និងវឌ្ឍនភាពគម្រោង និងការធ្វើលទ្ធកម្ម។
សូមជំរាបជូនថា កម្មវិធីផ្ដល់អាហារ​តាម​សាលារៀនសាធារណៈ​បានអនុវត្តនៅប្រទេសកម្ពុជាចាប់តាំងពីអំឡុងឆ្នាំ១៩៩៩ ដោយផ្តល់អាហារពេលព្រឹកដល់សិស្សតាមរយៈកម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក នៃអង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា សហការជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ បច្ចុប្បន្ន​សាលា​រៀន​ប្រមាណ ១១១៤សាលា ក្នុង​ខេត្ត​គោលដៅចំនួន១០ កំពុង​អនុវត្តកម្មវិធីនេះ ដោយមានសិស្សទទួលផល​ប្រមាណ ៣០ម៉ឺននាក់។ ការចំអិនអាហារត្រូវ​បានប្រើប្រាស់​កសិផល​ក្នុងសហគមន៍​ រួមមាន អង្ករ បន្លែផ្លែឈើ ត្រីសាច់ ជាដើម ដែល​ត្រូវ​បានផ្តល់​ដោយ​អ្នកផ្គត់ផ្គង់​ដែលទទួលបាន​កុងត្រា​ក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ជាប្រចាំ​នៅ​តាម​សាលា​រៀន​ដោយផ្ទាល់។