ភ្នំពេញ – តាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ការចេះភាសាច្រើន ធ្វើឱ្យខួរក្បាលគិតបានល្អជាងអ្នកដែលចេះភាសាតែមួយ និងមានការយល់ដឹងខាងផ្នែកវប្បធម៌ វិទ្យាសាស្រ្ត និងមានបំណិនទំនាក់ទំនងបានល្អជាង។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តមលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនខ្មែរ គួរតែរៀនភាសាខ្មែរឱ្យបានច្បាស់សិន មុននឹងរៀនភាសាបរទេស។
” ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនខ្មែររៀនភាសាខ្មែរឱ្យច្បាស់ ដូច្នេះហើយបានជាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដាក់ចេញជាកម្មវិធីអំណានដំបូងនៅថ្នាក់ទី១ ទី២ ទី៣ និងគណិតដំបូង ដើម្បីឱ្យចេះភាសាខ្មែរឱ្យច្បាស់ មានមូលដ្ឋានគ្រឹះឱ្យបានច្បាស់ ចាប់ពីថ្នាក់ទី៤ឡើងទៅ ទើបចាប់ផ្តើមបង្រៀនភាសាបរទេស…”
បើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន បច្ចុប្បន្នឯកឧត្តមចេះភាសាបរទេសចំនួន៦ ក្នុងនោះភាសាអឺរ៉ុបចំនួន៣ និងភាសាអាស៊ីចំនួន៣ ព្រោះថា ក្នុងនាមជាអ្នកឯកទេសសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិ ឯកឧត្តមត្រូវរៀនភាសារុស្ស៉ី ភាសាអង់គ្លេស និងភាសាបារាំង។ ក្រៅតែពីភាសាដែលតម្រូវនៅក្នុងជំនាញឯកឧត្តមក៏រៀនភាសាអាស៊ីចំនួន៣ទៀត។
ដោយឡែកបើនិយាយពីការរៀនភាសាបរទេសនៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សារបស់កម្ពុជាវិញ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា មានចំនួន២ភាសាសម្រាប់សាលាមធ្យមសិក្សា គឺភាសាអង់គ្លេស និងភាសាបារាំង ដោយឡែកនៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា និស្សិតអាចជ្រើសរើសរៀនភាសាអ្វីដែលខ្លួនឯងចង់រៀន ហើយនិងទីផ្សារដែលត្រូវការ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សនិស្សិតកម្ពុជា គួររៀនប្រវត្តិសាស្រ្តខ្លួនឯងឱ្យបានច្បាស់ ហើយក្នុងបរិការអាស៊ាន យុវជនក៏ត្រូវតែយល់ដឹងពីប្រទេសជិតខាងនៅក្នុងអាស៊ានផងដែរ៕