គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមា ផ្តល់កម្ចីឥណ្ឌទានពិសេសសម្រាប់និស្សិតកសិកម្មទៅអុីស្រាអែល
ភ្នំពេញ – ក្នុងកិច្ចសហការជាមួយ​វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមា បាន​ផ្តល់ជាកម្ចីឥណ្ឌទានសម្រាប់​និស្សិត​កសិកម្ម​ចំនួន ២០០នាក់ ដែលត្រៀម​នឹង​ចេញ​ទៅ​ហាត់ការនៅប្រទេស​អ៊ីស្រាអែលក្នុង​លក្ខខណ្ឌដ៏ពិសេសបំផុត ។
លោក សុខ សំណាង នាយកនៃនាយកដ្ឋានទីផ្សារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​ផលិតផល របស់​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមា បានមានប្រសាសន៍ថា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមា នឹង​ផ្តល់​កម្ចីខ្នាតតូច​បំផុត​ទៅ​ដល់និស្សិត​ដែលត្រៀមចេញ​ទៅ​ហាត់ការនៅប្រទេស​អុីស្រាអែលទាំង​២០០នាក់ សម្រាប់​ការ​ទិញ​សំបុត្រយន្តហោះ និង​ថ្លៃពិនិត្យសុខភាពជាដើម ដែលជា​តម្រូវការ​បន្ទាន់របស់ពួកគាត់ ។
បើតាមលោក សំណាង ទំហំឥណ្ឌទាន​ដែល​និស្សិត​អាច​ខ្ចី​បាន គឺមាន​រហូត​ដល់ទៅ ២០០០ដុល្លារ ដោយ​និស្សិត​មិនចាំបាច់មានទ្រព្យ​បញ្ជាំអ្វីទាំងអស់ ហើយ​សម្រាប់​រយៈ​ពេល​នៃ​ការ​សងត្រឡប់មកវិញ គឺមានចាប់ពី១២ខែ រហូត​ដល់ទៅ១៨ខែ ។
លោកបណ្ឌិត ធន់ វឌ្ឍនា នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិ​កសិកម្មព្រែកលៀប បាន​មានប្រសាសន៍ថា ការផ្តល់​ឥណ្ឌទាន​របស់មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមានេះ គឺបានជួយសម្រួល​ដល់និស្សិតឲ្យ​ទាន់សភាពការណ៍ ព្រោះថា និស្សិត​ដែល​ត្រូវ​ចេញ​ទៅ​ហាត់ការនៅប្រទេសអុីស្រាអែល មានតម្រូវ​ការ​ចាំបាច់​សម្រាប់​ការ​ទិញសំបុត្រយន្តហោះ ធ្វើលិខិតឆ្លងដែន ទិដ្ឋាការ និង​ពិនិត្យសុខភាពជាដើម ដែលជាតម្រូវ​ការ​ប្រាក់ចំណាយបន្ទាន់ ខណៈ​ពួកគេ​នឹង​ត្រូវ​ចេញ​ដំណើរ​នៅ​ចុងឆ្នាំនេះហើយ ។
សូម​បញ្ជាក់ថា ក្រោម​កិច្ច​សហការជាមួយ​វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប, ក្រុមហ៊ុន Agrostudies បានផ្តល់​ឱកាសដល់និស្សិតវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបចំនួន២០០នាក់ បានទៅហាត់ការកសិកម្មនៅប្រទេស អុីស្រាអែលរយ:ពេល ១១ខែ ។
និស្សិត​កម្ពុជាទាំងនោះ នឹង​ត្រូវ​ទៅ​ហាត់ការដោយ​ផ្ដោតលើមុខវិជ្ជា  ស្តង់ដារកសិកម្មអន្តរជាតិ សេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម ការការពារដំណាំ គម្រោងស្រាវជ្រាវ អភិរក្សធនធានដី មូលដ្ឋានគ្រឹះនៃប្រព័ន្ធស្រោចស្រពបែបទំនើប បច្ចេកទេសក្រោយពេលប្រមូលផលបន្លែ និងផ្លែឈើ ការធ្វើកសិកម្មឈើហូបផ្លែ និង និរន្តរភាពកសិកម្ម ។ ហើយ​ជំនាញដែលបានអនុវត្តនៅកសិដ្ឋានរួមមាន ការចិញ្ចឹមមាន់ សាកវប្បកម្ម ការប្រមូលផលនិងការវេចខ្ចប់ ដំណាំផ្កា ការបណ្តុះផ្សិត និងគ្រាប់ពូជ ៕