ភ្នំពេញ – ក្នុងកិច្ចសហការជាមួយវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមា បានផ្តល់ជាកម្ចីឥណ្ឌទានសម្រាប់និស្សិតកសិកម្មចំនួន ២០០នាក់ ដែលត្រៀមនឹងចេញទៅហាត់ការនៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែលក្នុងលក្ខខណ្ឌដ៏ពិសេសបំផុត ។
លោក សុខ សំណាង នាយកនៃនាយកដ្ឋានទីផ្សារ និងអភិវឌ្ឍន៍ផលិតផល របស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមា បានមានប្រសាសន៍ថា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមា នឹងផ្តល់កម្ចីខ្នាតតូចបំផុតទៅដល់និស្សិតដែលត្រៀមចេញទៅហាត់ការនៅប្រទេសអុីស្រាអែលទាំង២០០នាក់ សម្រាប់ការទិញសំបុត្រយន្តហោះ និងថ្លៃពិនិត្យសុខភាពជាដើម ដែលជាតម្រូវការបន្ទាន់របស់ពួកគាត់ ។
បើតាមលោក សំណាង ទំហំឥណ្ឌទានដែលនិស្សិតអាចខ្ចីបាន គឺមានរហូតដល់ទៅ ២០០០ដុល្លារ ដោយនិស្សិតមិនចាំបាច់មានទ្រព្យបញ្ជាំអ្វីទាំងអស់ ហើយសម្រាប់រយៈពេលនៃការសងត្រឡប់មកវិញ គឺមានចាប់ពី១២ខែ រហូតដល់ទៅ១៨ខែ ។
លោកបណ្ឌិត ធន់ វឌ្ឍនា នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប បានមានប្រសាសន៍ថា ការផ្តល់ឥណ្ឌទានរបស់មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុខេមានេះ គឺបានជួយសម្រួលដល់និស្សិតឲ្យទាន់សភាពការណ៍ ព្រោះថា និស្សិតដែលត្រូវចេញទៅហាត់ការនៅប្រទេសអុីស្រាអែល មានតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់ការទិញសំបុត្រយន្តហោះ ធ្វើលិខិតឆ្លងដែន ទិដ្ឋាការ និងពិនិត្យសុខភាពជាដើម ដែលជាតម្រូវការប្រាក់ចំណាយបន្ទាន់ ខណៈពួកគេនឹងត្រូវចេញដំណើរនៅចុងឆ្នាំនេះហើយ ។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប, ក្រុមហ៊ុន Agrostudies បានផ្តល់ឱកាសដល់និស្សិតវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបចំនួន២០០នាក់ បានទៅហាត់ការកសិកម្មនៅប្រទេស អុីស្រាអែលរយ:ពេល ១១ខែ ។
និស្សិតកម្ពុជាទាំងនោះ នឹងត្រូវទៅហាត់ការដោយផ្ដោតលើមុខវិជ្ជា ស្តង់ដារកសិកម្មអន្តរជាតិ សេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម ការការពារដំណាំ គម្រោងស្រាវជ្រាវ អភិរក្សធនធានដី មូលដ្ឋានគ្រឹះនៃប្រព័ន្ធស្រោចស្រពបែបទំនើប បច្ចេកទេសក្រោយពេលប្រមូលផលបន្លែ និងផ្លែឈើ ការធ្វើកសិកម្មឈើហូបផ្លែ និង និរន្តរភាពកសិកម្ម ។ ហើយជំនាញដែលបានអនុវត្តនៅកសិដ្ឋានរួមមាន ការចិញ្ចឹមមាន់ សាកវប្បកម្ម ការប្រមូលផលនិងការវេចខ្ចប់ ដំណាំផ្កា ការបណ្តុះផ្សិត និងគ្រាប់ពូជ ៕