កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសសម្រាប់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យទូទាំងប្រទេសចំនួន ១,៥លាននាក់ ត្រូវប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការកាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមអធិបតីភាពសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ យុវជនទាំង ១,៥លាននាក់ នឹងត្រូវបណ្តុះបណ្តាលទៅលើជំនាញចំនួន ៣៨ នៅក្នុងវិស័យអាទិភាពចំនួន១០ រួមមាន សំណង់, អគ្គិសនី និងថាមពល, អេឡិចត្រូនិក, បរិក្ខារត្រជាក់ និងកម្តៅ, កម្មន្តសាល, មេកានិកទូទៅ/មេកានិករថយន្ត, ទេសចរណ៍, សេវាកម្ម, កសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្ម និងធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចយកការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលដល់យុវជន ១,៥លាននាក់ ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំ គឺជាកូនសោគន្លឹះ ហើយក៏ជាកម្មវិធីអាទិភាពមយយ ក្នុងចំណោមកម្មវិធីអាទិភាពទាំង៦របស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧នេះ។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ មានប្រសាសន៍ថា ធនធានមនុស្សគឺជារឿងមួយសំខាន់ ក៏ប៉ុន្តែធនធានមនុស្សមានតម្រូវការ និងកម្រិតផ្សេងៗគ្នា ។ បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ច ក៏ដូចជានៅក្រុមហ៊ុន គឺត្រូវការថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ អ្នកគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់ អ្នកគ្រប់គ្រងថ្នាក់កណ្តាល មេកា មេក្រុម ហើយក៏ត្រូវការអ្នកប្រតិបត្តិករ ដែលជាអ្នកធ្វើការងារផ្ទាល់, ផ្អែកទៅលើតម្រូវការកម្លាំងពលកម្មសកម្មភាពនេះ គឺ ជំនាញ ដែលសំដៅទៅលើ TVET ឬការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ពិតជាល្អសម្រាប់យុវជន ពីព្រោះវាត្រូវការពេលខ្លីជាងការទៅសិក្សានៅឧត្តមសិក្សា ហើយវាមានភាពបត់បែនជាងនៅក្នុងមហាវិទ្យាល័យ ហើយវាក៏មានភាពអនុវត្តច្រើនជាងនៅមហាវិទ្យាល័យ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា នៅប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាបរទេសដែរ អ្នកដែលចូលរៀន TVET ក៏អាចបន្តការសិក្សាទៅដល់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ឬក៏អាចឡើងទៅដល់ថ្នាក់ក្រោយឧត្តមសិក្សាដូចអ្នកដែលរៀននៅមហាវិទ្យាល័យដែរ ក៏ប៉ុន្តែអ្វីដែលខុសប្លែកគ្នា គឺអ្នកដែលរៀនខាងផ្នែក TVET គឺផ្តោតទៅលើផ្នែកបច្ចេកទេសច្រើនជាង ផ្តោតទៅលើការអនុវត្តច្រើនជាងទ្រឹស្តី ហើយគោលបំណង នៃការជ្រើសរើសយក TVET គឺសម្រាប់ចូលទៅធ្វើការងារតែម្តង ខុសពីនៅមហាវិទ្យាល័យ សាកលវិទ្យាល័យ គឺទៅរៀនជំនាញជាន់ខ្ពស់ ដើម្បីក្លាយទៅជាអ្នកវិភាគ ជាអ្នកស្រាវជ្រាវ ជាអ្នករករបបគំហើញថ្មីៗជាដើម។
អញ្ចឹងសម្រាប់ផ្នែកស្រាវជ្រាវ ផ្នែករករបបគំហើញថ្មី គេទៅឧត្តមសិក្សាគឺមិនខុសនោះទេ ប៉ុន្តែសម្រាប់ TVET គឺសម្រាប់អ្នកចង់ឆ្លងចូលទៅក្នុងទីផ្សារការងារលឿន, ដូច្នេះហើយបានជារាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចថា យក TVET ជាស្ពានសម្រាប់ជួយទៅដល់យុវជន កូនចៅ នៃគ្រួសារក្រីក្រ…
ក្នុងសន្ទរកថា ប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លើកឡើងថា ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ជាកត្តាគន្លឹះសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់កម្លាំងពលកម្មជំនាញឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារ ក្នុងបរិបទនៃបដិវត្តឧស្សាហកម្ម ៤.០ និងបដិវត្តកម្មឌីជីថល ដើម្បីបន្តជំរុញ និងទ្រទ្រង់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន។ សម្តេចបន្តថា ការមានកម្លាំងពលកម្មជំនាញគ្រប់គ្រាន់ គឺជាភាពចាំបាច់ដើម្បីគាំទ្រដល់ការធ្វើបដិវត្តកម្មទ្រទ្រង់គ្រប់វិស័យ នៃសេដ្ឋកិច្ចឆ្ពោះទៅកាន់សកម្មភាពដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ ដោយឈរលើជំនាញ និងចំណេះដឹង ជំរុញកំណើនផលិតភាពការងារ ព្រមទាំងផ្តល់ភាពទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគមកកម្ពុជា។
ដូច្នេះការផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសជូនដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យទូទាំងប្រទេស មានតួនាទីចម្បង៣ ទី១ គឺការផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ, ទី២ ជួយកាត់បន្ថយគម្លាតជំនាញ និងលើកកម្ពស់ផលិតភាពនៅក្នុងសកម្មភាពផលិតកម្ម និងអាជីវកម្ម ខណៈដែលកម្ពុជាកំពុងខិតខំប្រែក្លាយពីឧស្សាហកម្មអតិពលកម្ម ទៅជាឧស្សាហកម្មដែលពឹងផ្អែកលើជំនាញ និង ទី៣ ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់ តាមរយៈការផ្តល់នូវកម្លាំងពលកម្មជំនាញ ដើម្បីគាំទ្រការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ជាងមុន៕