ក្រសួងអប់រំ ណែនាំគ្រប់គ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សារក្សាសណ្តាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយ អំឡុងពេលរៀបចំសង្ក្រាន្តឆ្នាំថ្មី
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃពុធ (៣ មេសា) បានចេញសេចក្តីណែនាំមួយ​ទៅ​កាន់​គ្រឹះស្ថាន​មធ្យមសិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជនទាំងអស់ ឱ្យ​រក្សា​សណ្តាប់ធ្នាប់ សុវត្ថិភាព របៀបរៀបរយ អំឡុង​ពេលរៀបចំ​សង្រ្កាន្ត​ឆ្នាំថ្មីនៅ​តាមគ្រឹះស្ថានរបស់ខ្លួន។ ការណែនាំនេះ គឺក្រោយសង្កេត​ឃើញ សិស្សានុសិស្ស​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថាន​មធ្យមសិក្សា​មួយ​ចំនួនបាន និង​កំពុងលេងល្បែង ដែលមិន​មែនជា​ល្បែង​ប្រជាប្រិយខ្មែរ រួមមាន លេង​បាញ់ទឹក ជះទឹក គប់ស្បោងទឹក លាបម្សៅជាដើម ដោយ​គ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយ គ្មានភាពថ្លៃថ្នូរ ព្រមទាំង​គ្មានសុវត្ថិភាព។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ ​យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការដែល​ក្រសួងអប់រំចេញសេចក្ដីណែនាំ ដល់គ្រប់គ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សារក្សាសណ្តាប់ធ្នាប់ សុវត្ថិភាព របៀបរៀបរយ អំឡុងពេលរៀបចំសង្ក្រាន្តឆ្នាំថ្មី គឺក្នុងគោលបំណងដើម្បីធានា សុវត្ថិភាព សណ្ដាប់ធ្នាប់ របៀបរៀបរយ ក្នុងការរក្សាសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរសម្រាប់កុមារ សិស្សានុសិស្ស និងសង្គមទាំងមូល។
ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយនៅសាលារៀន
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់បន្ថែមថា សន្តិភាពដែលកម្ពុជាមាន អនុញ្ញាតិឱ្យកម្ពុជាមានការអភិវឌ្ឍ ហើយអនុញ្ញាតិឱ្យប្រជាជន និងយុវជនខ្មែរ អាចអបអរសាទរទិវាចូលឆ្នាំប្រពៃណីខ្មែរ និងការរៀបចំសង្រ្កានជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយឆ្លៀតឱកាសលេងល្បែងប្រជាប្រិយដែលជារបស់ខ្មែរ។ លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា បន្តថា ការលេងសប្បាយនេះ ក៏ត្រូវនាំមកជាមួយសុវត្ថិភាព និងសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ គិតគូរអំពីអ្នកជុំវិញខ្លួន និងផលប៉ះពាល់នានាផងដែរ។
យុវជន និងសិស្សានុសិស្សកម្ពុជាត្រូវមានការប្រុងប្រយ័ត្នក្នុងការចូលរួម ធ្វើយ៉ាងណារក្សាសណ្ដាប់ធ្នាប់ ជៀសវាងផលប៉ះពាល់ដល់មនុស្សជុំវិញខ្លួន ហើយរក្សាឱ្យបាននូវសុខសុវត្ថិភាព និងសេចក្ដីថ្លៃថ្នូររបស់ខ្លួនឯង
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ ​យុវជន និងកីឡា
បើតាមសេចក្តីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ ដើម្បីទប់ស្កាត់ និងចៀសវាង បញ្ហាកើតឡើងដោយមិនបានត្រៀមទុក ព្រមទាំងធានាបាននូវភាពថ្លៃថ្នូរ សុខសុវត្ថិភាពដល់សិស្សានុសិស្ស ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានណែនាំដល់គ្រប់គ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សា ដូចជា ៖ ១. ហាមឃាត់ជាដាច់ខាត និងទប់ស្កាត់ជាបន្ទាន់រាល់ល្បែងទាំងឡាយណា ដែលមិនមែនជាល្បែង ឬរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរ និងល្បែងមួយចំនួនដែលប្រឈមនឹងហានិភ័យ គ្មានសុវត្ថិភាព និងបង្កឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ដូចជា លេងបាញ់ទឹក ជះទឹក តប់ស្បោងទឹក លាបម្សៅ ។ល។
២. គណៈគ្រប់គ្រង លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងក្រុមប្រឹក្សាកុមារ ក្រុមប្រឹក្សាយុវជន ត្រូវរៀបចំបែងចែកការទទួលខុសត្រូវតាមថ្ងៃ តាមវេនដើម្បីជួយសម្របសម្រួល ឱ្យសិស្សានុសិស្សបានចូលរួមលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ប្រកបដោយភាពសប្បាយរីករាយ និងមានសុវត្ថិភាព។ ៣. ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការថែរក្សាសុខភាព និងអនាម័យចៀសវាងការឆ្លងជំងឺរាតត្បាតផ្សេងៗ និង ៤. សហការជិតស្និទ្ធជាមួយមាតាបិតា ឬអ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស សហគមន៍ អាជ្ញាធរដែនដី ដើម្បីផ្ដល់ និងទទួលព័ត៌មាននានាពាក់ព័ន្ធនឹងសកម្មភាពអវិជ្ជមានផ្សេងៗ ដែលប្រព្រឹត្តដោយសិស្សានុសិស្ស ដើម្បីផ្តល់ការអប់រំ ណែនាំ និងកែលម្អបានទាន់ពេលវេលា៕