អ្នកជំនាញមួយក្រុម រួមគ្នាបង្កើតប្រព័ន្ធស្រោចស្រពដំណាំគ្រប់គ្រងតាមទូរស័ព្ទដៃ
យុវជនកម្ពុជាប្រាំនាក់ បានរួមគំនិតគ្នាបង្កើតឧបករណ៍គ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធស្រោចស្រពដំណាំបញ្ជាតាមទូរស័ព្ទដៃឈ្មោះថា Smart Farm Assistance ដើម្បីជួយជំរុញការងារកសិកម្មឱ្យកាន់តែប្រសើរស្របតាមរបត់បច្ចេកវិទ្យាទំនើប។ បច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មថ្មីនេះ សន្សំសំចៃទឹក សម្រាលកម្លាំងពលកម្ម ចំណេញទាំងថវិកា និងពេលវេលា។
ស្ថាបនិកទាំងប្រាំនាក់ សហស្ថាបនិកម្នាក់ក្នុងចំណោម បានរួមគំនិតគ្នាបង្កើតឧបករណ៍គ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធស្រោចស្រពដំណាំបញ្ជាតាមទូរស័ព្ទដៃឈ្មោះថា Smart Farm Assistance ដើម្បីជួយជំរុញការងារកសិកម្មឱ្យកាន់តែប្រសើរស្របតាមរបត់បច្ចេកវិទ្យាទំនើប។ បច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មថ្មីនេះ សន្សំសំចៃទឹក សម្រាលកម្លាំងពលកម្ម ចំណេញទាំងថវិកា និងពេលវេលា។
ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាភាគច្រើនជាកសិករ វណ្ឌឌី បានបញ្ជាក់ថា ៖ ហើយសមាជិកក្រុមរបស់ខ្ញុំភាគច្រើនមានម្ដាយឪពុកជាកសិករ ពួកខ្ញុំចង់សម្រាលបន្ទុកការងារនៅចម្ការរបស់ពួកគាត់ ដូច្នេះក៏នឹកឃើញគំនិតបង្កើតឧបករណ៍នេះឡើង។
ប្រព័ន្ធស្រោចស្រពដំណាំនៅតាមកសិដ្ឋាន គំនិតបង្កើត ដោយបច្ចេកវិទ្យា Smart Farm Assistance ត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមរយៈការចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតច្នៃប្រឌិតតិចណូកម្ពុជា ( Techno Innovation Challenge Cambodia) ទទួលបានជ័យលាភីលេខ 1 កាលពីឆ្នាំ 2019 កន្លងទៅ។
ស្រោចស្រពដំណាំត្រូវបានពិសោធ បន្ទាប់ពីទទួលបានជ័យលាភីក្នុងការប្រកួត រូបរាងនៃម៉ាស៊ីន និងបង្កើតឡើងបំពាក់ដោយបច្ចេកវិទ្យាដែលអាចបញ្ជាតាមទូរស័ព្ទដៃ។ នៅពេលជ្រើសរើសប្រព័ន្ធស្រោចស្រពនេះជាមធ្យោបាយគ្រប់គ្រងទឹកនៅក្នុងកសិដ្ឋាន កសិករមិនចាំបាច់ទៅដល់ចម្ការដោយផ្ទាល់ឡើយ។
Smart Farm Assistance មានឧបករណ៍ស្រោចស្រព Smart Pump និង Smart Valve អាចបញ្ជាតាមរយៈសារទូរស័ព្ទ ឬបញ្ជាកម្រិតទឹកស្រោចស្រពដំណាំពីចម្ងាយតាមរយៈស្មាតហ្វូន។ អ្នកប្រើប្រាស់គ្រាន់តែទាញយក App ដាក់នៅលើទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីងាយស្រួលគ្រប់គ្រង។
រចនាដោយ កំពុងសិក្សាបណ្ដើរ បានចែករំលែកបទពិសោធន៍អាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យាថ្មីនេះថា ៖ “ការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មក្នុងពេលកំពុងសិក្សាមានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនដូចជាខ្វះខាតធនធានថវិកា ពេលវេលា និងក្រុមការងារចូលរួមជាដើម។ ក៏ប៉ុន្តែការងារទាំងនេះមិនប៉ះពាល់ដល់ការសិក្សារបស់ពួកខ្ញុំទេ។ ខ្ញុំអាចរៀនពេលថ្ងៃ និងប្រជុំជាមួយក្រុមការងារពេលយប់ ហើយថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ខ្ញុំអាចធ្វើការពេញម៉ោងបាន”។ និងធ្វើការបណ្ដើរ វណ្ឌឌី Article