នាយកអង្គការភ្លែន ៖ ការគិតគូរពីអនាម័យស្ត្រី និងក្មេងស្រីនៅជំរំជនភៀសសឹក ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាព និងមិនផាត់នរណាម្នាក់ចោល
ការប៉ះទង្គិចគ្នា​ដោយ​អាវុធ​រវាងកងទ័ពកម្ពុជា និង​ប្រទេស​ថៃ​នៅ​តាម​បន្ទាត់ព្រំដែន បានធ្វើ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ជា​ច្រើន​រស់​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ បន្ទាយមានជ័យ ព្រះវិហារ ក៏​ដូចជា​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ត្រូវ​ជម្លៀស​ចេញពីផ្ទះ​សម្បែង​ទៅ​កាន់ទីសុវត្ថិភាព។ យោង​តាម​របាយការណ៍​ចុងក្រោយ​របស់ក្រសួងការពារជាតិ​ មក​ទល់បច្ចុប្បន្ន ជនភៀសសឹក​កម្ពុជា មានចំនួនជាង១២ម៉ឺននាក់, លោក យី គឹមថាន នាយកអង្គការភ្លែន​កម្ពុជា កត់ស្គាល់ថា នៅ​ក្នុងស្ថានភាពដ៏លំបាកនេះ ស្រ្តី និងក្មេងស្រី គឺជាអ្នករងគ្រោះខ្លាំង ព្រោះពួកគាត់ជួបប្រទះនឹងបញ្ហាជាច្រើនទាក់ទងនឹងសុខភាព អនាម័យ ឯកជនភាព និងភាពថ្លៃថ្នូររបស់ស្រ្តី និងក្មេងស្រី។
បើតាម​លោក គឹមថាន នៅតំបន់ជនភៀសសឹក ភាគច្រើនមិនមានបង្គន់អនាម័យ បន្ទប់ទឹកគ្រប់គ្រាន់ និងកន្លែងផ្លាស់ប្តូរសម្លៀកបំពាក់ ឬសំឡីអនាម័យដាច់ដោយឡែកសម្រាប់ក្មេងស្រី និងស្ត្រីនោះទេ។ មួយវិញទៀត ពួកគាត់ប្រឈមនឹងកង្វះខាតទឹកស្អាតក្នុងការសម្អាតខ្លួនប្រាណ និងអនាម័យទូទៅ ដែលជាតម្រូវការចាំបាច់ប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ។