កាយរឹទ្ធិជាតិកម្ពុជា នឹងរៀបចំការប្រកួតក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិថ្នាក់ជាតិ លើកទី១ ក្រោមប្រធានបទ “ភ្លេងក្នុងសន្តិភាព” ដែលប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីខែមករាដល់ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤ នៅរាជធានីភ្នំពេញ។
លោក ឯម ពិសិដ្ឋ ប្រធានលេខាធិការដ្ឋាននៃកាយរឹទ្ធកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រកួតក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិថ្នាក់ជាតិលើកទី១ រៀបចំក្នុងគោលបំណង អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពដល់កាយរឹទ្ធិជំទង់និងកាយរឹទ្ធិរៀមច្បង ឱ្យមានសក្តានុពលភាពពេញលេញខាងផ្លូវកាយ ផ្លូវបញ្ញា ផ្លូវសង្គម ផ្លូវចិត្ត និងផ្លូវអារម្មណ៍តាមរយៈវិធីសាស្ត្របង្រៀនផ្សារភ្ជាប់នឹងសេចក្តីរីករាយ ដើម្បីអភិវឌ្ឍបុគ្គលិកលក្ខណៈសម្រាប់កុមារ និងយុវជន ឱ្យមានទំនួលខុសត្រូវក្នុងការសិក្សា និងជាសមាជិកសកម្មនៅក្នុងសាលារៀន និងសហគមន៍តាមមូលដ្ឋានរស់នៅរបស់ខ្លួន។
ប្រធានលេខាធិការដ្ឋាននៃកាយរឹទ្ធកម្ពុជា បញ្ជាក់បន្ថែមថា តាមរយៈកម្មវិធីនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡានឹងផលិតបាននូវធនធានក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិ ឱ្យមានសក្តានុពលពេញលេញលើបំណិនសម្បទា ខាងផ្នែកកាយសម្បទាមានសុខភាពល្អ វិជ្ជាសម្បទា ចរិយាសម្បទា ជំនាញទន់ (Soft Skills) បំណិនជីវិត(Lite Skills) បំណិនច្នៃប្រឌិត (Creativity) មានសមត្ថភាពរស់នៅ និងធ្វើការជាក្រុម (Teamwork) មានបំណិនផ្នែកតន្ត្រី និងសិល្បៈ និងមានឆន្ទៈពិតប្រាកដ ដើម្បីចូលរួមសកម្មភាពក្នុងសហគមន៍របស់ខ្លួន។
«បន្ទាប់ពីចូលរួមការប្រកួតស្មារតីយុវជនកាន់តែល្អ ការស្រឡាញ់សង្គមជាតិ និងការស្រឡាញ់សន្តិភាព និងចូលរួមគាំទ្រការសិក្សាតាមសាលារៀន ។ យើងចង់លើកទឹកចិត្តយុវជនជាកាយរឹទ្ធ ឬមិនមែនកាយរឹទ្ធក្ដី សាធារណៈជនគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានចូលរួមគាំទ្រ និងចូលរួមទស្សនាផ្ទាល់ពីទម្រង់នៃការប្រកួត ដើម្បីលើកទឹកចិត្តប្អូនៗយុវជនដែលចូលរួមប្រកួត» លោក ឯម ពិសិដ្ឋ ប្រធានលេខាធិការដ្ឋាននៃកាយរឹទ្ធកម្ពុជា ។
លោក ឯម ពិសិដ្ឋ បន្តថា ការប្រកួតក្រុមភ្លេង និងសមត្ថភាពកាយរឹទ្ធិថ្នាក់ជាតិ លើកទី១ នឹងផ្តល់ផលជះដល់ការរៀន ការបង្រៀន និងសហគមន៍ រួមមាន ១. ពង្រឹងរូបភាពកាយរឹទ្ធិជាតិកម្ពុជា និងមោទនភាពជាតិក្នុងសង្គមជាតិ និងលើឆាកអន្តរជាតិ តាមរយៈការបង្ហាញនូវសណ្តាប់ធ្នាប់ល្អរបស់យុវជនកម្ពុជា និងភាពទាក់ទាញរបស់ក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិ ២. ផលិតបាននូវក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិដែលមានឥទ្ធិពលកែប្រែឥរិយាបថសិក្សាដល់កុមារនិងយុវជនដទៃទៀតនៅក្នុងថ្នាក់រៀន ក្នុងការយកចិត្តទុកដាក់លើការសិក្សារៀនសូត្រ និងគោរពចាស់ព្រឹទ្ធាចារ្យ ៣. បង្កើតបាននូវឯកសណ្ឋានភាពនៃចលនាកាយរឹទ្ធិជាតិកម្ពុជា និង៤. ផលិតបាននូវធនធានយុវជនប្រកបដោយគំនិតច្នៃប្រឌិត ចេះដោះស្រាយបញ្ហា ប្រពៃណីវប្បធម៌ និងចូលរួសកម្មភាពនៅតាមសហគមន៍របស់ខ្លួន។
ជាមួយគ្នានេះ សម្រាប់លក្ខខណ្ឌជ្រើសរើសចូលរួមការប្រកួតក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិថ្នាក់ជាតិ លើកទី១ រួមមាន ក្រុមភ្លេងកាយរឹទ្ធិមានសមាជិកចាប់ពី ២៥នាក់ ទៅ៣០នាក់ មកពីកាយរឹទ្ធិជាតិកម្ពុជារាជធានី-ខេត្ត ដែលមានបេក្ខជនបម្រុង ៥នាក់, មានអាយុចន្លោះចាប់ពី១៦ឆ្នាំ ទៅ២៥ឆ្នាំ, មានឯកសណ្ឋានត្រឹមត្រូវតាមឯកសណ្ឋានកាយរឹទ្ធិជាតិកម្ពុជាដែលបានចែងនៅក្នុងបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង, មានសុខភាពល្អ និងមានឆន្ទៈចូលរួមសកម្មភាពគ្រប់កាលៈទេសៈ និងមានគំនិតច្នៃប្រឌិត ស្មារតីធ្វើការជាក្រុម និងមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់។
សម្រាប់រង្វាន់ជ័យលាភី រួមមាន ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ នឹងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ២០លានរៀល និងពានរង្វាន់, ចំណាត់ថ្នាក់លេខ២ នឹងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ១២លានរៀល និងពានរង្វាន់ និងចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ នឹងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ៨លានរៀល និងពានរង្វាន់។
បេក្ខជនដែលចាប់អារម្មណ៍ចង់ចូលរួមប្រកួតត្រូវទាញពាក្យសុំចុះឈ្មោះចូលរួម តាមរយៈគេហទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់កាយរឹទ្ធិជាតិកម្ពុជាតាមរយៈ https://web.facebook.com/the.cambodia.scouts ព្រមទាំងអានព័ត៌មានលម្អិតដែលមាននៅក្នុងសេចក្តីជូនដំណឹងជាមុន។ ការទទួលពាក្យចូលរួមចាប់ពីខែមករា ឆ្នាំ២០២៤តទៅ៕