សម្តេចព្រះមហាអរិយវង្ស យ៉ន សេងយៀត ព្រះសង្ឃខ្មែរទី១ បញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់ក្រោយបណ្ឌិតនៅសាកលវិទ្យាល័យ Harvard
សម្តេចព្រះមហាអរិយវង្ស ព្រះប្រធានពុទ្ធិកសមាគមកម្ពុជរដ្ឋ ព្រះបាឡាត់គណរាជធានីភ្នំពេញសាកលវិទ្យាធិការងពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជ និងជាទីប្រឹក្សាផ្ទាល់សម្ដេចព្រះសង្ឃរាជគណៈមហានិកាយនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សម្តេចព្រះមហាអរិយវង្ស យ៉ន សេងយៀត រាជាគណៈថ្នាក់ទោ ជាក់ស្ដែងលោកក្ថួី
ដែលជាព្រះសង្ឃខ្មែរទី១ ផ្អែកតាមព័ត៌មានពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជ ខេត្តបាត់ដំបង បានបញ្ជាក់ថា ព្រះមុនីកោសលបណ្ឌិត យ៉ន សេងយៀត (សីលសំវរោ) ប្រសូតក្នុងគ្រួសារកសិករមួយ នៅភូមិច្រនៀង ឃុំគោកឃ្មុំ ស្រុកថ្មគោល ខេត្តបាត់ដំបង មានបងប្អូនបង្កើតចំនួន ៥នាក់ ព្រះអង្គជាកូនទី២ នៃគ្រួសារ ។ បានបញ្ចប់ថ្នាក់ក្រោយបណ្ឌិតនៅសាកលវិទ្យាល័យហាវើដ (Harvard) នៅលើទឹកដីសហរដ្ឋអាមេរិក ក្រោយពីការតស៊ូសិក្សាអស់រយៈពេលជាង ៣ឆ្នាំ ។
ក្រោយមកព្រះអង្គក៏និមន្តបន្តការសិក្សានៅសាលាពុទ្ធិកវិទ្យាល័យ អ៊ឹង ធួងទាំងនេះជាទីកន្លែងដែលព្រះអង្គមានឱកាសរៀនសូត្រធម៌វិន័យ ភាសាបាលី និងភាសាអង់គ្លេស ។ បានសាងផ្នួស និងសិក្សាក្នុងជំរំជនភៀសខ្លួនរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩១ ហើយបានបន្តការសិក្សានៅសាលាជាដំបូងនាសាលាបឋមសិក្សា ដែលមានគ្រូឧទ្ទេសាចារ្យ ប្រាក់ ឃុន ជាអ្នកបង្ហាត់បង្រៀនផ្ទាល់ ។ ព្រះមុនីកោសលបណ្ឌិត
ថ្នាក់ក្រោយឧត្តមសិក្សា (អនុបណ្ឌិត) ផ្នែកទស្សនវិជ្ជានៅសាកលវិទ្យាល័យកល្យាណីយ៍ (University of Kelaniya) និងសញ្ញាបត្រទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ ចេញពីមជ្ឈមណ្ឌល Badaranaike Center for International Studies (BCIS) ទីក្រុងកូឡុមប៊ូ (Colombo) អស់រយៈពេលជាង ៦ឆ្នាំនាប្រទេសស្រីលង្កា រួចក៏និមន្តត្រឡប់មកមាតុប្រទេសវិញ។ ដំណើរជីវិតជាបព្វជិតក្នុងពុទ្ធចក្រជាង៣០ឆ្នាំមកនេះ ព្រះអង្គតែងលះបង់កម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ដើម្បីរួមចំណែកលើកកម្ពស់ព្រះពុទ្ធសាសនានៅប្រទេសកម្ពុជា។ ព្រះអង្គបាននិមន្តចាកចេញពីប្រទេសកំណើតដើម្បីទៅបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា កម្រិតសិក្សាបរិញ្ញាបត្រ ឯកទេសផ្នែកទស្សនវិជ្ជា នៅសាកលវិទ្យាល័យពុទ្ធសាសនា-បាលីភាសា (Buddhist and Pali University of Sri Lanka) នៅក្នុងឆ្នាំ២០០៣
ព្រះអង្គក៏និមន្តចាកចេញពីប្រទេសកម្ពុជាម្ដងទៀតទៅសហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីបន្តការសិក្សាសា្រវជ្រាវថ្នាក់ក្រោយបណ្ឌិតនៅសាកលវិទ្យល័យ Harvard ។ បាននិមន្តចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការសាសនាសន្និសីទអន្តរជាតិជាច្រើនប្រទេសនៅទូទាំងពិភពលោក ជាបេក្ខជនខ្មែរតែមួយអង្គគត់ទទួលបានអាហារូបករណ៍ទៅបន្តការសិក្សាស្រាវជ្រាវថ្នាក់ក្រោយបណ្ឌិត (Postdoctoral research Fellowship) នៅដើមខែតុលា ឆ្នាំ២០១៦ ។ ព្រះបណ្ឌិត យ៉ន សេងយៀត ព្រះអង្គបានស្រាវជ្រាវអំពីទស្សនវិជ្ជាពុទ្ធសាសនារយៈពេលមួយឆ្នាំដោយផ្ដោតលើតួនាទីព្រះសង្ឃក្នុងការរក្សាសន្ដិភាពនៅកម្ពុជាចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩២ មកដល់សព្វថ្ងៃ ។
ព្រះមុនីកោសលបណ្ឌិត យ៉ន សេងយៀត (សីលសំវរោ) ព្រះសាកលវិទ្យាធិការរងនៃពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជ បានទទួលគោរមងារជា “សម្តេចព្រះមហាអរិយវង្ស” គណៈមហានិកាយនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមព្រះរាជក្រឹត្យចុះហត្ថលេខាដោយសម្តេច សាយ ឈុំ ប្រមុខរដ្ឋស្តីទី កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ ។ ព្រះមុនីកោសលបណ្ឌិត យ៉ន សេងយៀត បាន​ទទួល ​“សក្ខី​បត្រ​ថ្នាក់​បណ្ឌិត​រដ្ឋ” ពី​មហាវិទ្យា​ល័យ​ទស្សនវិជ្ជា Harvard Divinity School នៃ​សកល​វិទ្យា​ល័យ​ Harvard នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៤ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​២០២២ លើ​ជំនាញ​ទស្សនវិជ្ជា ដោយ​ស្រាវជ្រាវ​លើ​ប្រធានបទ
នៅថ្ងៃទី០១ ខែធ្នូ ព.ស.២៥៦៥ ឆ្នាំ២០២២ ព្រះបណ្ឌិតបានទទួលភារកិច្ចជាអ្នកគ្រប់គ្រង និងដឹកនាំពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជ ។ ប្រធានពុទ្ធិកសមាគមសមណនិស្សិតខ្មែរ
នៅប្រទេសស្រីលង្កា (២០០៣-២០០៦)
សាស្ត្រាចារ្យពុទ្ធិកឧត្តមសិក្សាទស្សនវិជ្ជានៃ
ក្រសួងធម្មការ និងសាសនា (២០០៨)
សាកលវិទ្យាធិការរងនៃពុទ្ធិកសាកល
វិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជ (២០០៦-បច្ចុប្បន្ន)
ព្រឹទ្ធបុរសរងភាសាអង់គ្លេសនៃសាកល
វិទ្យល័យបញ្ញាសាស្ត្រកម្ពុជា (២០១៣-បច្ចុប្បន្ន)
បាននិមន្តចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រតិបត្តិការសាសនាសន្និសីទអន្តរជាតិជាច្រើនប្រទេសនៅទូទាំងពិភពលោក ជាបេក្ខជនខ្មែរតែមួយអង្គគត់ទទួលបានអាហារូបករណ៍ទៅបន្តការសិក្សាស្រាវជ្រាវថ្នាក់ក្រោយបណ្ឌិត (Postdoctoral research Fellowship) នៅដើមខែតុលា ឆ្នាំ២០១៦ ។ ព្រះបណ្ឌិត យ៉ន សេងយៀត សញ្ញាបត្រកម្រិតឧត្តមនៅសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល និងបណ្ឌិតវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយនៅរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា (២០១០-២០១៤)
សិក្សាស្រាវជ្រាវទាំងយប់ទាំងថ្ងៃក្នុងវិស័យពុទ្ធចក្រតាំងពីកុមារភាពមក ធ្វើឱ្យសម្តេចព្រះមហាអរិយវង្ស យ៉ន សេងយៀត មានសមត្ថភាព ចំណេះដឹង ជំនាញផ្នែកកិច្ចការសិក្សាអប់រំព្រះសង្ឃកម្រិតឧត្តមសិក្សានៃក្រសួងធម្មការ និង សាសនា ។ ដោយការព្យាយាម
នៅក្នុងកិច្ចសន្ទនាមួយតាមបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុកនៃ ព.ស.ស.ខ. កាលពីរាត្រីថ្ងៃទី១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០ព្រះអង្គបានរំឭកឡើងនូវថេរដីការបស់ព្រះឧបជ្ឈាយ៍ ប៉ាន គិត (ឧបជ្ឃាយ៍ផ្ទាល់របស់ព្រះអង្គ) ថា ៖ សម្តេចធ្លាប់មានសង្ឃដីកាថា “វាពុំមែនជាការចៃដន្យឡើយ ដែលព្រះសង្ឃខ្មែរយើងមានឱកាសទៅបន្តការសិក្សាថ្នាក់ក្រោយបណ្ឌិត នៅគ្រឹះស្ថានសិក្សាក៏ល្បីល្បាញមួយនៅលើពិភពលោកនេះ”។ ដោយការព្យាយាម “ចៅឯងមិនមែនសិស្សឆ្លាតទេ ប្រសិនបើមិនព្យាយាម មិនអត់ធ្មត់ទេ អ្វីៗគ្រប់យ៉ាងមិនបានសម្រេចឡើយ
ការសិក្សារបស់អ្នកបួសក្នុងព្រះពុទ្ធសាសនា ត្រូវមានសេចក្ដីព្យាយាមជាការសំខាន់”។
សម្តេចព្រះមហាអរិយវង្ស យ៉ន សេងយៀត បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ៖ “សម្រាប់អាត្មា ចំពោះការសិក្សារៀនសូត្រ គឺត្រូវអនុវត្តតាមដំបូន្មានរបស់គ្រូ ទ្រឹស្ដីពុទ្ធសាសនាក៏ថ្លែងដែរថា ពេលវេលាវាតែងទំពាស៊ីនូវមនុស្ស មានន័យថា ពេលវេលាគ្រប់វិនាទីហ្នឹង តែងមានតម្លៃ បើយើងប្រើពេលវេលាគ្រប់វិនាទីឱ្យមានប្រយោជន៍ គឺវានឹងឱ្យផលមិនខានឡើយ។” ការងារសង្គម រួមទាំងចំណេះជំនាញ និងបទពិសោធន៍ការងារ “សម្រាប់អ្នកសិក្សាដែលប្រាថ្នាទៅកាន់សាលាធំលើពិភពលោក គួរណាស់តែត្រូវរក្សាកំណត់ត្រាប្រចាំថ្ងៃ ហើយប្រឡូកឱ្យមែនទែនក្នុងកិច្ចការសង្គម ជួយសង្គមតាមរយៈរូបភាពណាក៏ដោយ ទោះបីតិចក្ដី ច្រើនក្ដី សាលាធំៗគេឱ្យតម្លៃលើការងារទាំងនេះ ព្រោះគេចង់បណ្ដុះមនុស្សឱ្យមានចំណេះដឹង ហើយមានគុណធម៌ទៀត គេសួរថា តើយើងរៀនចប់មានអ្វីជួយសង្គមជាតិវិញ?” តាមមតិយោបល់របស់អាត្មា
ស្ថិតក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រដល់និស្សិតជ័យលាភីលើកទី៩ នៃសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្ត្រកម្ពុជា នាថ្ងៃសៅរ៍ ថ្ងៃទី២០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៩ ព្រះប្រធានពុទ្ធិកសមាគមកម្ពុជរដ្ឋ ដែលមានព្រះជន្មាយុ ៤១ឆ្នាំហើយនោះ មានសង្ឃដីកាថា ៖
លោកវេជ្ជបណ្ឌិតអាចក្បត់នរណាម្នាក់បាន
តែមិនអាចក្បត់អ្នកជំងឺរបស់ខ្លួនបានឡើយ !
អ្នកបួសអាចក្បត់នរណាបាន
តែមិនអាចក្បត់សីលធម៌បានទេ !
ប្រវត្តិវិទូអាចក្បត់នរណាបាន
តែមិនអាចក្បត់ប្រវត្តិសាស្ត្របានទេ !
“យើងទាំងអស់គ្នាជានិស្សិតរបស់បញ្ញាសាស្ត្រកម្ពុជា ជាជនជាតិខ្មែរ
ដាច់ខាតត្រូវតែការពារទឹកដី និងថែរក្សាប្រទេសរបស់យើងឱ្យបានគង់វង្ស” ។
អ្នកនយោបាយអាចក្បត់នរណាៗបាន តែមិនអាចក្បត់ប្រទេសជាតិរបស់ខ្លួនបានឡើយ !