កញ្ញា ម៉ៅ ចាន់រស្មី ជាអ្នកនិពន្ធសៀវភៅ ឬហៅថា “កូនទន្សាយ” បាននិយាយថា ទោះបីអំណានលើឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាមានកើនឡើងយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏ការអានសៀវភៅនៅតែមានសន្ទុះគាំទ្រខ្លាំងនាបច្ចុប្បន្ន”។
កញ្ញា ម៉ៅ ចាន់រស្មី អ្នកនិពន្ធសៀវភៅ
“ជាក់ស្តែងបើយើងក្រឡេកមើលទៅប្រទេសជឿនលឿន ប្រទេសជប៉ុនបច្ចេកវិទ្យារីកចម្រើនខ្លាំងមែនទែន ប៉ុន្តែការអានតាមរយៈសៀវភៅនៅមានសន្ទុះដដែល។ មួយវិញទៀត បច្ចេកវិទ្យាអានបែបទំនើបមានតាមរយៈ E-Book I-pad Kindle និងទូរស័ព្ទជាច្រើន ប៉ុន្តែនៅកម្ពុជាមិនទាន់មានឯកសារគ្រប់គ្រាន់ដាក់នៅលើបណ្ដាញសង្គម ឬបច្ចេកវិទ្យាទាំងនោះបានល្អឡើយ”
អ្នកនិពន្ធវ័យក្មេងមួយនេះ យល់ថា ការអានបែបទំនើប (ឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យា) ចំណាយពេលតិចជាងអានសៀវភៅ មិនចាំបាច់ប្រើប្រាស់ក្រដាស ព្រមទាំងជួយដល់បរិស្ថានផងដែរទេ។ ទោះជាយ៉ាងណា កញ្ញានៅតែប្រាកដចិត្តថា អានតាមរយៈសៀវភៅដោយផ្ទាល់សំខាន់ជាងអានលើឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យា ពីព្រោះអារម្មណ៍ដែលទទួលបានពីសន្លឹកសៀវភៅខុសគ្នាពីការអានតាមបែបទំនើប។
និយាយពីវិស័យអំណាននេះ ការអានសៀវភៅនៅប្រទេសកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន មានកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ធៀបទៅប៉ុន្នានឆ្នាំកន្លងទៅ។ មួយវិញទៀត សង្កេតឃើញថា អ្នកនិពន្ធវ័យក្មេងនៅក្នុងប្រទេសកំពុងកើនឡើងជាងមុន ហើយវត្តមានសៀវភៅបោះពុម្ភមានក៏កើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ផងដែរ។
ចំណែកកញ្ញា ផន ផាត់នី និស្សិតកំពុងបន្តការសិក្សានៅសាលកវិទ្យាល័យ ធានជីង នៃសាធារណៈរដ្ឋចិន បាននិយាយថា ៖
“ក្នុងនាមខ្ញុំជាអ្នកចូលចិត្តអានមួយរូប ការអានតាមបែបទំនើបនៅក្នុងប្រទេសយើងគឺមិនទាន់មានជឿនលឿនខ្លាំងដូចប្រទេសដទៃនោះទេ… អានតាមបែបទំនើបមានទាំងផលវិជ្ជមាននិងអវិជ្ជមាន”