ភ្នំពេញ៖ បើតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការសកម្មភាពសម្រាប់ការសិក្សានៅកម្ពុជា (KAPE) បានបង្ហាញថា នៅប្រទេសកម្ពុជាមានស្រ្តីតែ១៤ភាគរយប៉ុណ្ណោះកំពុងសិក្សាជំនាញ « វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា» ឬហៅកាត់ថា ស្ទែម ព្រោះតែពួកគាត់គិតថា វាជាជំនាញសម្រាប់បុរសតែប៉ុណ្ណោះ ។
សម្រាប់ កញ្ញា តោ គឹមស៊ី សាស្រ្តាចារ្យគណិតវិទ្យា នៃសាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ យល់ឃើញថា ការសិក្សាជំនាញស្ទែម ឬធ្វើការផ្នែកស្ទែមមិនមែនជាជំនាញសម្រាប់តែបុរសនោះឡើយ ពោលគឺស្រ្តីក៏អាចធ្វើបានដូចគ្នា ។
បើតាមកញ្ញា គឹមស៊ី ការងារស្ទែមជួយរកប្រាក់ចំណូលបានច្រើនដល់ស្រី្ត ប្រសិនបើឪពុកម្ដាយជំរុញកូនស្រីឱ្យរៀនផ្នែកស្ទែម ដែលរួមមាន រៀនវិស្វកម្ម គណិតវិទ្យា វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា ។
“ជំនាញស្ទែមកូនស្រីក៏អាចរៀនបាន ហើយខ្ញុំជឿជាក់ថាកូនស្រីមានសមត្ថភាពដូចកូនប្រុស ដូន្នេះឪពុកម្ដាយមិនគួរហាមឃាត់កូនស្រីនោះឡើយ”
កញ្ញា តោ គឹមស៊ី សាស្រ្តាចារ្យគណិតវិទ្យានៃសាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ
កញ្ញា តោ គឹមស៊ី បន្ថែមថា ដើម្បីឱ្យស្រ្តីរៀនផ្នែកស្ទែមច្រើន បើនៅបរទេស រដ្ឋាភិបាលគេមានកម្មវិធីផ្ដល់អាហារូបករណ៍ផ្នែកស្ទែម ជាពិសេសផ្នែកគណិតវិទ្យា និងផ្នែកភាសាកុំព្យូទ័រសម្រាប់ស្រី្ត ដែលការផ្តល់នេះ ធ្វើឲ្យស្រ្តីដែលស្រលាញ់លើជំនាញស្ទែម មានឱកាសបានបន្តការសិក្សា ហើយពេលនោះចំនួនស្រី្តសិក្សាលើផ្នែកស្ទែមនឹងកាន់តែមានចំនួនច្រើន។
សម្រាប់ គឹមស៊ី ផ្ទាល់ ភាពជោគជ័យដែលកញ្ញាបានទទួលមកដល់ថ្ងៃនេះ គឺក្រោយពីកញ្ញាបានជួបផ្ទាល់នូវគំរូស្រ្តីជោគជ័យ និងតាមរយៈការអានសៀវភៅគំរូភាពស្រ្តីជាច្រើន ដែលវាបានជំរុញទឹកចិត្តកញ្ញាឱ្យសិក្សារៀនសូត្របន្តនូវផ្នែកគណិតវិទ្យារហូតជោគជ័យ ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ កញ្ញា គឹមស៊ី ក៏បានផ្តល់ដំបូន្មានដល់សិស្សនិស្សិតដែលកំពុងសិក្សាទាំងអស់ គឺត្រូវរៀនឱ្យយល់ រៀនឱ្យចេះ រួចអនុវត្តទ្រឹស្ដីពីអ្វីៗទាំងប៉ុន្មានដែលបានរៀន និងអនុវត្តចំណេះដឹងជាប្រចាំ ហើយត្រូវមានក្ដីសង្ឃឹម ក្ដីស្រមៃ ក្នុងការសិក្សារៀនសូត្រ ដោយរក្សាការសិក្សាពេញមួយជីវិត៕