ការអប់រំនៅឧត្តមសិក្សាបានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងអនុវិស័យគន្លឹះមួយ ដែលចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម នៃប្រទេសជាតិនីមួយៗ, ដោយមើលឃើញពីសារៈសំខាន់នេះ ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែធ្វើការពង្រឹងគុណភាពនៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា ដើម្បីជួយសម្រេចនូវចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៣០ និងឆ្នាំ២០៥០។
កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបើកកិច្ចប្រជុំដើម្បីពិនិត្យកែលម្អយន្តការគ្រប់គ្រងគុណភាពឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជា, ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានផ្តល់អនុសាសន៍ក្រុមការងារពាក់ព័ន្ធ រៀនសូត្រពីប្រព័ន្ធអប់រំ នៅប្រទេសនានាដែលមានការទទួលស្គាល់គុណភាពជាអន្តរជាតិ ហើយពង្រឹងការបណ្តុះបណ្តាលនិស្សិតថ្នាក់បណ្ឌិត ជាពិសេសទៅលើវិធីសាស្រ្តស្រាវជ្រាវ ទម្រង់នៃការសរសេរនិក្ខេបបទ ក៏ដូចជាពិនិត្យវាយតម្លៃជាប្រចាំនូវកម្មវិធីសិក្សាជាដើម។
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ ក្នុងមួយឆ្នាំ កម្ពុជាមាននិស្សិតបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាសរុបប្រមាណជិត៥ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររងប្រមាណ៧ពាន់នាក់ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាង ៣ម៉ឺននាក់ ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ជាង៣ពាន់នាក់ និងថ្នាក់បណ្ឌិតជាង១រយនាក់។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា គាំទ្រចំពោះការពង្រឹងគុណភាពបណ្តុះបណ្តាលនិស្សិតឧត្តមសិក្សារបស់ក្រសួងអប់រំ ពិសេសថ្នាក់បណ្ឌិត។ លោកបណ្ឌិតមានប្រសាសន៍ថា ការបណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់បណ្ឌិត គឺជាការសិក្សាលក្ខណៈវិទ្យាសាស្រ្ត ដោយវាមិនមានភាពខុសគ្នារវាងការសិក្សានៅកម្ពុជា ឬក៏នៅបរទេសនោះទេ។ ប៉ុន្តែលោកក៏មើលឃើញថា មានការបណ្ដុះបណ្ដាលខ្លះមិនបានគោរពក្រមសីលធម៌នៃវិទ្យាសាស្រ្តដែរ។ ការអនុវត្តតាមក្រឹតក្រមវិទ្យាសាស្រ្ត គឺនិស្សិតត្រូវតែសរសេរនិក្ខេបបទ មានគណៈកម្មការការពារវាយតម្លៃ។
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ ការបណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់បណ្ឌិត ប្រសិនបើគ្មានក្រមសីលធម៌ក្នុងផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តកម្រិតខ្ពស់ទេ នឹងធ្វើឱ្យប្រទេសមិនឱ្យគុណតម្លៃលើការសិក្សាស្រាវជ្រាវ។ ដូច្នេះ យើងត្រូវតែបណ្ដុះបណ្ដាលឱ្យត្រូវតាមប្រព័ន្ធក្រឹតក្រមវិទ្យាសាស្រ្ត។ “បើសិនយើងបណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់បណ្ឌិតតាមប្រព័ន្ធក្រឹតក្រមវិទ្យាសាស្រ្ត គឺមិនខុសគ្នារវាងក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកទេ”៕